Ana SayfaHaberlerABD Hazine Bakanı: “Enflasyonu kontrol için faizler daha uzun süre yüksek kalabilir”

ABD Hazine Bakanı: “Enflasyonu kontrol için faizler daha uzun süre yüksek kalabilir”

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, katıldığı bir konferansta işgücü piyasasının sağlamlığı nedeniyle kısa vadede enflasyonun düştüğünü belirterek, ABD ekonomisinin görünümü konusunda "çok iyimser" olduğunu söyledi. Yellen, enflasyonu kontrol altına almak için faiz oranlarının daha uzun bir süre yüksek kalabileceğini söyledi

Fortune CEO Initiative Konferansı’nda konuşan ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ekonomi gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Son derece güçlü bir işgücü piyasası bağlamında kısa vadede enflasyonun düştüğünü” belirten Yellen, “ABD’nin ekonomik görünümü konusunda çok iyimserim” dedi.

Yellen, sürdürülebilir bir maliye politikasının önemini vurgulayarak, mevcut borç seviyesinin yönetilebilir düzeyde olduğunu aktardı.

Yellen ayrıca yeşil enerjiye geçiş yüksek yatırım harcamalarının uzun vadede daha yüksek faiz oranları anlamına gelebileceğine işaret ederken, demografik eğilimler gibi son yıllarda faiz oranlarını düşük tutan yapısal güçlerin de “canlı ve iyi” olmaya devam ettiğini vurguladı.

Tahvil getirilerinin uzun vadede yüksek kalıp kalmayacağı yönündeki bir soruya ise “Cevabım: Bilmiyorum. Bu harika bir soru ve hem benim hem de yönetimin aklında olan bir soru” yanıtını verdi.

Yellen, enflasyonu kontrol altına almak için faiz oranlarının daha uzun bir süre yüksek kalabileceğini ancak orta vadede faiz oranlarının daha normal seviyelere döneceğini belirtti. Janet Yellen, uzun vadeli faiz oranlarının da düşünülenden yüksek olmasının da mümkün olduğunu belirtiyor.

ABD ekonomisinin görünümü konusunda “çok iyimser” olduğunu da söyleyen Yellen, “Tüketici harcamaları güçlü kalmaya devam ediyor, yatırım harcamaları sağlam. Konut piyasası istikrar kazandı ve yukarı doğru hareket ediyor gibi görünüyor. Ayrıca kısa vadeli enflasyon son derece güçlü bir iş gücü piyasası bağlamında düşüyor” ifadelerini kullandı.

 

- Advertisment -