Ana SayfaHaberlerABD “IŞİD timine saldırdık” dedi: Dördü çocuk, dokuz sivil öldürüldü

ABD “IŞİD timine saldırdık” dedi: Dördü çocuk, dokuz sivil öldürüldü

ABD ordusu Kabil Havalimanı’na saldırıya hazırlanan bir IŞİD-Horasan timini yönelik drone saldırısı düzenlediğini duyurdu. Ama Kabil’den saldırıda hayatını kaybeden sivillerin haberleri geliyor. Ölenler arasında ikisi 2, biri 3 ve biri dört yaşında dört çocuk, iki öğrenci, bir bakkal, bir çevirmen, bir de asker var.

Bugün (29 Ağustos) Kabil’de havalimanı yakınlarında duyulan patlama sesinin ABD’nin insansız hava aracıyla Kabil’deki havalimanına yönelik saldırıya hazırlanan IŞİD-Horasan bağlantılı bir suikast timine yönelik saldırısı olduğu açıklandı.

Amerikan ordusu Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Sözcüsü Bill Urban saldırının nefsi müdafaa amaçlı olduğunu kaydederek “Amerikan askeri güçleri Hamid Karzai Uluslararası Havalimanını hedef alan bir IŞİD-H tehdidini elimine etmek için Kabil’de bir araca insansız hava aracıyla savunma amaçlı saldırı düzenlemiştir” dedi.

Hedefi başarılı bir şekilde vurduklarından emin olduklarını belirten Urban açıklamada saldırı sonrası meydana gelen ikinci patlamanın araçta ciddi miktarda patlayıcı madde bulunduğunu gösterdiğini vurguladı.Urban saldırıda sivil hedeflerin vurulduğu yönündeki olasılıkların değerlendirildiğini, ancak şu ana kadar bu yönde bir işaret olmadığına dikkat çekti.

Ama Afganistan gelen bilgiler ve fotoğraflar ABD ordusu sözcüsünü yalanlıyor.

ABD drone saldırısında hedef alınan araç ve çevresinde hayatını kaybeden 9 kişinin kimlikleri ve fotoğrafları ortaya çıktı. Öldürülenlerden dördü çocuk, dördü sivil, biri Afgan askeri.

Tespit edilenlerin isimleri ve fotoğrafları şöyle:

Armin (4 yaşında), Binyamen (3 yaşında)
Sumeyye (2 Yaşında)
Zemaray, çevirmen
Naseer, Asker
Faisal (Öğrenci)

Fotoğrafları bulunmayan saldırı kurbanları: Zameer (Bakkal), Farzad (Öğrenci) Ayat ( 2 Yaşında)

- Advertisment -