Ana SayfaHaberlerABD Savunma Bakanı, Akar’la görüştü: “S-400’leri muhafaza etmeyin”

ABD Savunma Bakanı, Akar’la görüştü: “S-400’leri muhafaza etmeyin”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Savunma Bakanı Lloyd J. Austin ile görüştü. Görüşmeyle ilgili MSB’nin yaptığı kısa açıklamada bahsedilmeyen ayrıntılar, ABD Savunma Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada yer aldı: “Austin, Türkiye'ye Rus S-400 füze savunma sistemini muhafaza etmemesi çağrısında bulundu.”

Görüşmeye ilişkin her iki ülkenin Savunma Bakanlıkları’ndan iki farklı açıklama geldi.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şöyle dendi:

“Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve ABD Savunma Bakanı Lloyd James Austin 1 Nisan 2021’de bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiş, görüşmede bölgesel güvenlik ve ikili savunma iş birliği konularında görüş alışverişinde bulunmuşlardır.

Görüşmede her iki bakan tarafından;

– Stratejik ilişkilerin önemi,
– Bölgesel ve küresel güvenlik konusunda ortak bir anlayış geliştirilmesi,
– Sorunların stratejik ortaklık ve müttefiklik ruhuna dayalı olarak çözüme kavuşturulması konuları vurgulanmıştır.

Bakan Akar ve Bakan Austin, iki ülke arasındaki askeri ilişkileri güçlendirirken daha yakın işbirliği ve koordinasyona olan bağlılıklarını tekrar teyit etmişlerdir.

Bakan Akar, Savunma Bakanı olarak atanan Bakan Austin’i bir kez daha tebrik etmişti”

Görüşmeye ilişkin ABD tarafından yapılan yazılı açıklamanın içeriği ise daha ayrıntılıydı.

Açıklamada şöyle dendi:

“ABD Savunma Bakanı Lloyd J. Austin III bugün, ABD-Türkiye ikili savunma ilişkisine ve NATO aracılığıyla toplu güvenliğe bağlılığın altını çizmek için Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile telefonda görüştü.  Bakan Akar’a Türkiye’nin Afganistan’daki Kararlı Destek Misyonunun bir parçası olarak oynadığı önemli rol ve  devam eden barış sürecine desteği için teşekkür etti.  İki lider ayrıca, olumlu diplomatik gelişmeleri ve Doğu Akdeniz’deki tüm gerilimleri azaltma çabalarını ele aldılar. ABD Savunma Bakanı Austin, NATO müttefikleri Türkiye ve Yunanistan arasında devam eden keşif görüşmelerini ve her iki hükümetin bu sürece bağlılığını memnuniyetle karşıladığını ifade etti.

Bakan Austin ayrıca, USS Monterey ve USS Thomas Hudner ile Türk deniz varlıklarını içeren son tatbikatlar da dahil olmak üzere Karadeniz’deki müttefikler ve ortaklar arasındaki işbirliğini üzerinde durdurlar.  Bakan Austin ve Bakan Akar, Rusya’nın yarattığı sorunlar da dahil olmak üzere NATO’nun Doğu ve Güney kanadı bölgesindeki istikrarsızlığı da ele aldılar.  Bakan Austin, ABD-Türkiye askeri-askeri işbirliğini güçlendirmek için çalışmanın önemine dikkat çekti.  Türkiye’ye Rus S-400 füze savunma sistemini muhafaza etmemesi çağrısında bulundu.”

- Advertisment -