ABD’deki SBK davasının ilk oturumunda savcılık avukatlara 16 bin keşif dosyası sundu: “100 bin dosya daha var”

Sezgin Baran Korkmaz’ın kara para suçlamasıyla tutuklu yargılandığı ABD’deki davanın ilk oturumu yapıldı. Savcılık, savunma avukatlarının incelemesi için 16 bin adet keşif dosyası sundu, ellerinde 100 bin dosya daha olduğunu açıkladı. Hakim, avukatların dosyaları incelemesi için 17 Ocak’taki oturuma kadar süre verdi. Haziran’da Avusturya’dan ABD’ye iade edilen Sezgin Baran Korkmaz’ın 12 ayrı suçlamadan 225 yıl hapsi isteniyor.

ABD’de kara para aklama suçlamasıyla tutuklu bulunan iş insanı Sezgin Baran Korkmaz’ın yargılandığı davanın ilk duruşması Utah eyaletinin Salt Lake City kentinde görüldü.

Savcı Richard Rowling, savunma avukatlarına 16 bin adet keşif dosyası verdi. Hâkim, Utah 3. Bölge Mahkemesi Sulh Hâkimi Jarred Bennet, savunmanın dosyaları incelemesi için 17 Ocak’taki oturuma kadar süre verdi.

Duruşmayı izleyen gazeteci Razi Canikligil’in sosyal medyadan aktardığına göre, Utah’da görülecek davanın ön oturumunda Savcılık, savunma avukatlarına 16 bin adet keşif dosyası verdiklerini ve ellerinde 100 bin adet daha dosya bulunduğunu söyledi.

Korkmaz, ABD ceza yasalarına göre “kara para aklamak için komplo kurmak ve resmi makamlara yalan ifade ve beyanda bulunmak” suçlamasıyla ABD’nin talebi üzerine 19 Haziran’da Avusturya’da gözaltına alınarak tutuklanmıştı.

Temmuz ayında ABD’ye iade edilen Korkmaz hakkında 225 yıl hapis istemiyle dava açılmıştı. Korkmaz hakkında 15 sayfalık iddianamede 12 ayrı suçlama yer alıyor.

Korkmaz’ın usulsüz olarak yaptığı havale ve para transferleri için, işlediği 10 suça dair ayrı ayrı 20 şer yıl hapis cezası istendi.

Korkmaz için ayrıca kara para aklamaktan da 20 yıl, mahkemeye yalan beyanda bulunmaktan 5 yıl hapis cezası talep edildi.

ABD’de Kingston kardeşler ve Lev Aslan Dermen’in yargılandığı davada, iki kardeş Jacob Ortell Kingston ile Isaiah Kingston haklarındaki suçlamaları kabul etmiş, Amerikan maliyesini 511 milyon dolar dolandırdıklarını itiraf etmişlerdi. Dermen ise hakkındaki suçlamaları kabul etmemiş, jürili seri duruşmalarda yargılanarak suçlu bulunmuştu.

İtirafçı Kingston kardeşler hâkim Jill B. Parrish’e sundukları 22 sayfalık dilekçede, Türkiye bankalarına yatırdıkları milyonlarca dolarla bazı şirketleri satın aldıklarını, gayrimenkul yatırımları yaptıklarını, bu işlerde Sezgin Baran Korkmaz’ın aracı olduğunu itiraf etmişlerdi.