Ana SayfaHaberlerABD’nin Ankara büyükelçi adayı Jeff Flake: “Erdoğan’ın baskıları bir demokrasiye yakışmıyor”

ABD’nin Ankara büyükelçi adayı Jeff Flake: “Erdoğan’ın baskıları bir demokrasiye yakışmıyor”

Joe Biden’ın Ankara Büyükelçiliği için aday gösterdiği Jeff Flake, Senato’da düzenlenen oturumda Dış İlişkiler Başkanı Bob Menendez’in sorularını yanıtlarken Türkiye’deki siyasi rejim için ağır sözler sarf etti: “Demokrasiler gazetecileri hapse atmaz, akademisyenleri yıldırmaz ve din özgürlüğünü ihlal etmez. Kadınlara yönelik şiddeti durdurma taahhütlerinden caymaz ve siyasi muhaliflerini hapse atmaz."

ABD’nin Ankara Büyükelçi Adayı Jeff Flake Senato’da düzenlenen onay oturumunda Erdoğan yönetimini sert sözlerle eleştirdi, Türkiye’nin gelecekte Rus silahları satın alması halinde, ek yaptırımlarla karşılaşabileceğini söyledi.

Senato Dış İlişkiler Komitesinde onay oturumuna katılan Flake, Türkiye’nin önemli bir NATO müttefiki olduğunu da vurguladı: “ABD-Türkiye ilişkilerindeki zorluklara rağmen Türkiye, sürekli değişim içinde olan bir bölgede hem köprü hem tampon görevi gören vazgeçilmez bir müttefiktir.”

Flake, 1915 olaylarını ise ‘soykırım’ olarak tanıdığını söyledi. Flake daha önce senatörken 1915 olaylarının ‘soykırım olmadığı’ yönünde oy kullanmıştı.

Türkiye’nin gelecekte Rus silahları satın alması halinde, hali hazırda uygulanmakta olan CAATSA yaptırımlarına ek olarak yeni yaptırımlarla karşılaşabileceğini belirten Flake, şunları söyledi:

“Türkiye ile ilişkimiz derin zorluklarla karşı karşıya. Türkiye Rus S-400 sistemini satın alıp test etmeyi seçti. Bu eylem, tüm müttefiklerin 2016 NATO zirvesinde verdiği taahhütlere ters düştü ve haklı olarak Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasını ve CAATSA yaptırımlarının uygulanmasını tetikledi.

“S-400’leri elden çıkarmanın CAATSA yaptırımlarını kaldırmanın yolu olduğunu sürekli olarak yineleyeceğim. Ayrıca Türkiye’yi, Rus silahları satın almasının gelecekte daha fazla yaptırımı tetikleme riski olduğu konusunda uyarıyorum.

“Türkiye’yi sorumlu tutmaktan çekinmeyecek bir Büyükelçi…”

“Türkiye’nin bölgedeki saldırgan eylemleri ve Erdoğan rejiminin kendi halkına karşı uyguladığı baskıcı taktikler göz önüne alındığında, Türkiye’yi sorumlu tutmaktan çekinmeyecek bir büyükelçiye ihtiyacımız var.

“Erdoğan’ın baskısı bir demokrasiye yakışmıyor ve bir NATO müttefikine yakışmıyor. Demokrasiler gazetecileri hapse atmaz, akademisyenleri yıldırmaz ve din özgürlüğünü ihlal etmez. Kadınlara yönelik şiddeti durdurma taahhütlerinden caymaz ve siyasi muhaliflerini hapse atmaz.”

- Advertisment -