AK Parti’ye oy vereceğini söyleyenlerin yüzde 69’u “Kürt sorunu yoktur” diyor

Metropoll Araştırma, Türkiye’nin Nabzı araştırmasının Ekim ayı sonuçlarını yayımladı. “Sizce Türkiye’de bir Kürt sorunu var mı” sorusuna yüzde 45.8 evet, yüzde 49.6 hayır yanıtı verildi. Anket katılımcılarının yüzde 4.6’sı fikrim yok dedi. Cumhurbaşkanı’nın görevini yapış tarzını onaylamayanların oranı bir ayda 2 puan artarak yüzde 56’ya yükseldi.

Metropoll Araştırma’nın Ekim ayı anketine göre, AK Parti’ye oy vereceğini söyleyen katılımcıların yüzde 68.7’si, MHP’ye oy vereceğini söyleyen katılımcıların yüzde 71.9’u Kürt sorunu olmadığını düşünüyor.

HDP’ye oy vereceğini söyleyen katılımcılarda Kürt sorunu vardır diyenlerin oranı yüzde 91.5, CHP’ye oy vereceğini söyleyen katılımcılarda ise yüzde 63.1.

İYİ Parti’ye oy vereceğini söyleyen katılımcılar arasında iki eğilim de birbirine yakın seyrediyor. Kürt sorunu yok diyenlerin oranı yüzde 52.4, var diyenlerin oranı ise yüzde 45.9.

Anketteki ilginç bir sonuç da kararsız ve protesto oylarındaki eğilim… Kararsız seçmenlerin yüzde 32’si Kürt sorunu vardır derken yüzde 51’i yoktur diyor. Protesto oylarında da bu oranlar sırasıyla yüzde 38 ve yüzde 57. Seçim yaklaşırken Kürt sorunuyla ilgili hassas gelişmeler olduğu takdirde, bu seçmenlerin iktidar partilerine yönelmeleri düşünülebilir. Muhalefet partileri açısından üzerinde durulması gereken bir nokta bu.

Kararsızlar tercih belirtince CHP oyları 1.5 puan artıyor

Ankette kararsız seçmenlere, “Mevcut partiler arasından birini tercih etmek zorunda kalsanız hangisini tercih ederdiniz” sorusu yöneltildi.

Bu soruya verilen yanıtlar dahil edildiğinde AK Parti’nin oy oranı 1 puan, CHP’nin oy oranı 1.5 puan artış gösterdi. MHP 0.6, İYİ Parti ve DEVA Partisi de 0.4’er artış gösterdi.

Metropoll Araştırma tarafından her ay sorulan “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görev yapış tarzını onaylıyor musunuz” sorusuna anket katılımcılarının yüzde 56.2’si “hayır onaylamıyorum” yanıtını verdi. Onaylayanların oranı yüzde 38.9’da kaldı.