Akşener’den Kaşıkçı davası yorumu: “İhracatla büyüyeceğiz diyorlardı, meğer dava ihraç edeceklermiş”

Partisinin meclis grup toplantısında konuşan Akşener: “İhracatla büyüyeceğiz, zengin olacağız diyorlardı, meğerse dava ihraç edeceklermiş. Trump emrettiğinde, rahibi nasıl ihraç ettilerse Suudi prens emredince de Kaşıkçı davasını jet hızıyla ihraç ettiler. Bay Kriz Kaşıkçı davasını kaça sattınız? Türkiye sınırlarında işlenmiş bir cinayetin davasını yani devletin egemenlik hakkını kaça devrettiniz?”

İYİ Parti lideri Meral Akşener partisinin grup toplantısında konuştu.

Akşener’in açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

“’Tahıl ambarı yapacağız’ dedikleri Türkiye, buğday ithal ettiği için belediyeler vatandaşa, ekmek karnesi dağıtıyor; iktidarın küçük ortağı, askıda ekmek stantları açıyor. ‘Lojistik üssü olacak’ dedikleri Türkiye’nin, nakliyecileri yabancı sınır kapılarında haftalarca bekliyor.

“Katılımcı ve özgürlükçü anayasa vadettikleri Türkiye’de bugün çeteler sokaklarda siyasetçileri, gazetecileri dövüyor, gece yarısı ev basıyor. Yandaş olmayan basına, para cezaları iktidarı eleştiren gazetecilere tweet atan 20 yaşındaki gençlere hapishane yolları gösteriliyor.

“Afrika ülkesi Zambiya’yla bir anlaşma imzaladılar. İmzaladıkları anlaşmada diyor ki; ‘Gemilerle, karşılıklı liman ziyareti yapılması.’

“Güzel olmasına güzel de ortada küçük bir sorun var; Zambiya’da liman yok. Çünkü Zambiya’da, deniz yok.  Viktorya Şelaleleri’ni deniz zanneden, üstün bir coğrafya bilgisiyle, karşı karşıyayız.

“Damat Bakan, uzaya dört şeritli yol yapacaktı ya. Hazır eliniz değmişken, aradan Zambiya’ya da bir deniz çıkarıverin. Anlaşmanın ayakları havada kalmasın.

“İhracatla büyüyeceğiz, zengin olacağız diyorlardı, meğerse dava ihraç edeceklermiş. Trump emrettiğinde, rahibi nasıl ihraç ettilerse Suudi prens emredince de Kaşıkçı davasını jet hızıyla ihraç ettiler.

“Bay Kriz Kaşıkçı davasını kaça sattınız? Türkiye sınırlarında işlenmiş bir cinayetin davasını yani devletin egemenlik hakkını kaça devrettiniz?”