ANALİZ – Piyasa artık Erdoğan’ın faiz çıkışlarına ‘hee, hee’ mi demeye başladı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün gece (1 Haziran) TRT’de Merkez Bankası başkanıyla konuştuğunu, Temmuz-Ağustos aylarında faizlerin düşeceğini söylemesi dakikalar içinde doların değerini yüzde 2 düşürdüyse de sabah olduğunda kur epey gerilemişti. Bugün Merkez Bankası Başkanı Cumhurbaşkanını nakzeder tarzda konuşunca seviye normale avdet etti.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun bugün (2 Haziran) yatırımcılarla gerçekleştirdiği video konferansta en merak edilen husus hiç kuşkusuz enflasyon-faiz ilişkisi konusunda söyleyecekleriydi.

Yatırımcılarla toplantıdan 14-15 saat önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TRT’de “Merkez Bankası Başkanıyla görüştüm, şöyle Temmuz-Ağustos gibi iner faiz” sözleri, Kavcıoğlu’nun ne diyeceği konusundaki merakı daha da büyüttü.

Erdoğan’ın bu çerçevedeki sözleri tam olarak şöyleydi:

“Bizim bir defa faizleri düşürmemiz şart, onun için de Temmuz-Ağustos, buraları bulacağız ki faiz düşmeye başlasın. Çünkü faiz yükünü yatırımların, maliyetlerin üzerinden kaldırırsak, maliyet enflasyonunu tetikleyen faiz olduğu için, orada da bir rahatlama dönemine girmiş olacağız.”

Kavcıoğlu, Cumhurbaşkanının bu sözlerinden sonra, piyasaya vermeye çalıştığı “sıkı duruş” kararlılığını sürdürebilecek miydi?

İki ihtimal vardı: MB Başkanı Cumhurbaşkanının sözlerinin ağırlığı altında ezilebilir ya da “kararlı” tutumunu sürdürebilirdi. Şayet ikinciyi yaparsa, sözlerinin etkisi, Cumhurbaşkanının bir gece önceki konuşmasının var olmadığı koşullarda yaratacağı etkiden çok daha fazla olacaktı; çünkü piyasa artık Cumhurbaşkanının deklare edilmiş tutumunun rağmına tutum alan bir Merkez Bankası Başkanıyla konuşuyor olacaktı.

Kavcıoğlu, işadamlarına Cumhurbaşkanının hiç de hoşlanmayacağı şeyler söyledi, “Dezenflasyon süreci boyunca politika faizini enflasyonun üzerinde tutma kararlılığımız devam edecek” dedi ve ekledi:

“Piyasalardaki haklı bir gerekçeye dayanmayan erken gevşeme beklentilerinin tümüyle ortadan kalkması gerekiyor. Merkez Bankası kanunla kendisine verilmiş fiyat istikrarı amacına bağlıdır.”

Bunlar zaten yeteri kadar güçlü sözlerdi, fakat onları daha güçlüsü izledi: Erdoğan’ın “Merkez Bankası başkanıyla konuştum, Temmuz-Ağustos’ta” sözlerinin üzerinden daha bir gün bile geçmeden Kavcıoğlu “en erken indirim 3. çeyrek sonu 4. çeyrek başı” dedi ki bu da ekim başı anlamına geliyordu; o da “en erken…”

Dün gece Erdoğan’ın konuşmasıyla fırlayan döviz yavaş yavaş geriledi ve nihayet Merkez Bankası’ndan gelen “kararlı” açıklamayla eski seviyesine döndü.

Belki bu hükme varmak için biraz erken ama dün geceden bu yana yaşanan gelişmeler piyasanın, Cumhurbaşkanının faiz konusundaki çıkışlarını artık fazla ciddiye almadığını ve “hee, hee” deyip geçtiğini gösteriyor olabilir.

Önceki İçerikTürküleri günümüze taşımaya gayret eden adam artık yok
Sonraki İçerikYeni İBB’den ‘bu artık gerçek olamaz’ dedirten bir eski İBB dosyası