Ana SayfaHaberlerAntalya’da teleferik faciası: Mahsur kalanlardan 137'si kurtarıldı, 5 kabinde 29 kişiyi kurtarma...

Antalya’da teleferik faciası: Mahsur kalanlardan 137’si kurtarıldı, 5 kabinde 29 kişiyi kurtarma çalışması sürüyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne ait Tünektepe Teleferik Tesisi’nde bir teleferik direği devrildi. Devrilen direğe çarparak parçalanan kabinden kayalık alana düşen 8 kişiden biri hayatını kaybetti, diğerleri yaralandı. Antalya Valisi: Mahsur kalanlardan 137'si kurtarıldı, 5 kabinde 29 kişiyi kurtarma çalışması sürüyor.

Antalya Konyaaltı’da Tünektepe Teleferik Tesisi’ndeki teleferik direklerinden biri henüz belirlenemeyen bir nedenle devrildi. Devrilen direğe çarparak parçalanan kabindeki 8 kişi kayalık alana düştü.

Bölgeye ulaşan ekipler, 1 kişinin yaşamını yitirdiğini, 2’si çocuk 7 kişinin de yaralandığını tespit etti.

Olayda yaşamını yitiren kişinin Memiş Gümüş (54) olduğu belirlenirken, yaralanan 7 kişinin isimleri de şöyle:

Özlem Şahin, Kaan Akgün, Fatih Gümüş, Keziban Çapar Gümüş, Lütfullah Kerim Gümüş, Herdem Eyüpoğlu ve Akmaral Abdyldaeva.

Kaza nedeniyle teleferik sistemi durdu, 184 kişi mahsur kaldı

Kazanın ardından teleferik sisteminin durması nedeniyle havadaki kabinlerde 184 kişi mahsur kaldı. Mahsur kalan kişilerin güvenli bir şekilde aşağı indirilmesi için çalışmalar devam ediyor.

AFAD: “18 vatandaşımız tahliye edildi”

AFAD, 18 kişinin tahliye edildiği açıkladı. AFAD’dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“150 personel, 2 Sahil Güvenlik helikopteri ile aralıksız devam etmektedir. Çalışmalara destek vermek üzere Ankara, Erzurum, Bursa ve Afyon illerimizden toplam profesyonel dağcı ekibi, helikopter ve 1 Askeri Kargo Uçağı bölgeye görevlendirilmiştir. Toplam 18 vatandaşımız tahliye edilmiş olup kurtarma çalışmaları profesyonel ekiplerimiz tarafından sürdürülmektedir.”

AFAD Başkanı Okay Memiş ile iki daire başkanı da çalışmaları koordine etmek için olay yerine gitti.

Böcek: “Yılbaşı sonrası bakımları yapıldı, 5 Mart’ta da hizmete açılmıştı. Gerekli yasal işlem yapılacak”

Kazanın yaşandığı Tünektepe Teleferik Tesisi’nin bağlı olduğu Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin başkanı Muhittin Böcek, şu açıklamayı yaptı:

“Bir vatandaşımız hayatını kaybetti. Kriz masasını oluşturduk. Havada 184 kişi var, 25 kabinde. Aydın, Bursa ve Balıkesir’den helikopterler geliyor şu an. Bu helikopterler yukarıda kalan vatandaşlarımız tahliyesi için geliyor.

“2017 yılında yapılmış olan bir teleferik. O günden bugüne kadar yıllık rutin bakımları yapılır. Yılbaşı sonrası, A’dan Z’ye bakımları yapıldı. 5 Mart’ta da hizmete açılmıştı. Şu anda gerekli yasal işlem ve çalışmalar yapılacak.”

Yerlikaya: “Vagonda mahsur kalan 5 kişi tahliye edildi; 2 yaralının da tahliye çalışması devam ediyor”

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya da X hesabından şunları yazdı:

“AFAD ve Antalya Büyükşehir Belediyesine bağlı itfaiye ekipleri kurtarma çalışmalarını yürütürken, Sahil Güvenlik helikopterimiz vagonda mahsur kalan 5 kişiyi tahliye etmiş; 2 yaralının da tahliye çalışmaları devam etmektedir. 

Gece uçuş kabiliyetine sahip bir Jandarma helikopterimiz ise 25 kabinde bulunan toplam 184 kişinin tahliyesi için saat 20.00’de Aydın’dan bölgeye intikal etmek için havalanmıştır.  Antalya’da çalışmaları koordine etmek üzere Arama Kurtarma Daire Başkanımız 20 kişilik Dağcı ekibiyle birlikte helikopterle bölgeye hareket etmiştir. 

Olaya; Antalya İl AFAD, İtfaiye, 112 Sağlık, UMKE, Emniyet ve 2 sahil güvenlik helikopteri ile toplam 110 kişiyle müdahale edilmektedir.  Ayrıca Bursa İl AFAD ve JAK’tan 30 profesyonel Dağcı ekibiyle; Erzurum İl AFAD ve JAK’tan 25 Dağcı ekibinin havayolu ile bölgeye sevki sağlanıyor. Hayatını kaybeden vatandaşımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Gelişmelerden kamuoyu bilgilendirilecektir.”

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından adli soruşturma başlatıldığını ve makine mühendisi, elektrik mühendisi ve iş sağlığı güvenliği uzmanlarından oluşan 5 kişilik bilirkişi heyetinin görevlendirildiğini duyurdu.

Özel: “10 milletvekilimizden oluşan heyetimiz bölgeye hareket ediyor”

CHP lideri Özgür Özel, CHP’li on milletvekilinden oluşan bir heyetin Antalya’ya giderek inceleme yapacağını açıkladı. Özel’in açıklaması şöyle:

“Antalya Konyaaltı’nda teleferik faciasında yaşamını yitiren yurttaşımıza başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum. Grup Başkanvekilimiz Ali Mahir Başarır, Genel Başkan Yardımcılarımız Gamze Taşcıer ve Deniz Yavuzyılmaz ile birlikte 10 milletvekilimizden oluşan heyetimiz bölgeye hareket ediyor. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız Muhittin Böcek ve yetkililerle temas halindeyiz, kazayı detaylarıyla araştıracağız. Kurtarma çalışmaları tamamlandıktan sonra kamuoyunu detaylı biçimde bilgilendireceğiz.”

- Advertisment -