Ana SayfaHaberlerArnavutluk'ta Thodex operasyonu: Fatih Özer saklandığı yerden de uçtu

Arnavutluk’ta Thodex operasyonu: Fatih Özer saklandığı yerden de uçtu

Kripto parada iki milyar dolarlık bir vurgun yaptıktan sonra en son Arnavutluk’a gittiği tespit edilen Fatih Özer’in saklanıldığı düşünülen eve operasyon yapıldı. Hakkında kırmızı bülten çıkarılan kripto para vurguncusu Özer, Arnavut polisinin düzenlendiği operasyonda yakalanamazken, evde bulunanlar gözaltına alındı.

 Arnavutluk polisi Faruk Fatih Özer’in saklandığı eve operasyon düzenledi. Düzenlenen operasyonda Faruk Fatih Özer yakalanamazken, Özer’i saklayanlar gözaltına alındı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında hakkında kırmızı bülten çıkarılan Özer’in, Arnavutluk’a kaçtığı tespit edildi. Özer’in iadesi için girişimlerde bulunulurken, yakalanması için yürütülecek çalışmalarda koordinasyonun sağlanması amacıyla 4 teknik ekip kuruldu.

2 kişi gözaltına alındı

Arnavutluk’ta Özer’in yakalanması için çok sayıda baskın düzenlendi. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün kurduğu teknik ekiple işbirliğinde yürütülen çalışmalarda Özer’i, Arnavutluk’ta havalimanında karşılayan 2 kişi tespit edildi.

Kimlikleri saptanan bu kişilerin oturduğu eve baskın düzenlendi. Özer’i evde sakladığı değerlendirilen Arnavutluk vatandaşı 2 kişi, polis operasyonunda gözaltına alındı. 2 kişinin, Özer’i Arnavutluk’ta havalimanında karşılayıp, saklanmasını sağladığı belirtildi. Özer’in yakalanması için çalışmaların yürütüldüğü, çemberin daraldığı bildirildi.

Ne olmuştu

Faruk Fatih Özer’in yakalanması ve gözlem altına alınması için 22 nisan akşamı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Arnavutluk İçişleri Bakanı Bledar Cuci, aynı gün gündüz saatlerinde de Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş ile Arnavutluk Emniyet Genel Müdürü arasında telefon görüşmesi gerçekleştirildi.

Soruşturma devam ediyor

Bu konuyla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da harekete geçti. Başsavcılığın başlattığı soruşturmayla ilgili açıklamasında, “Adı geçen sistem kapsamında gerçekleşip suç teşkil eden tüm eylemlerin tespiti ve failler hakkında yasal gereğine tevessül edilmesi amacıyla gereken araştırmalar titizlikle sürdürülmektedir” denildi.

Operasyonlar başlatılmıştı

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında harekete geçen İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Türkiye’de işlem yapan dijital para borsalarından Thodex’e yönelik operasyon başlatmıştı.

Hesaplar bloke edildi

Diğer taraftan Mali Suçları Araştırma Komisyonu (MASAK) tarafından da adı geçen kişi ve firma hakkında inceleme başlatıldı; Thodex’in Türkiye’deki finansal kuruluşlarda bulunan hesaplarına ise dün itibariyle bloke konuldu.

‘İddialar asılsız geri döneceğim’

19 Nisan’da yurt dışına çıktığını doğrulayan şirket sahibi Faruk Fatih Özer, yaptığı yazılı açıklamada, 391 bin kişinin yaklaşık 2 milyar dolarla kaçtığı iddialarının “asılsız” olduğunu söyledi.

Özer ayrıca, “Yaklaşık 3 aydır sürdürülen ortaklık görüşmeleri sırasında mali ve dijital veriler birlikte incelendiğinde şirket hesaplarında anormal bir dalgalanma olduğu geçen hafta itibari ile tespit edilmiştir. Bunun sebep ve kaynaklarının ne olduğunun tespiti için Thodex Platformu geçici süre ile işleme kapatılmıştır” dedi.

Birkaç gün içerisinde “Türkiye’ye dönüş yaparak adli makamlar ile işbirliği içerisinde gerçeklerin ortaya çıkmasını” sağlayacağını belirten Faruk Fatih Özer, “kullanıcıların mağduriyetinin önlenmesi için elimden gelen gayreti göstereceğim” ifadelerini kullandı.

Faruk Fatih Özer kimdir?

Koineks şirketi ile kripto para borsasında giriş yapan Faruk Fatih Özer, 2017 yılında Thodex’i kurdu. Koineks’in mevcut kullanıcıları da Thodex’e taşındı. Şirket Türkiye, Myammar, Azerbaycan ve İngiltere gibi ülkelerde de faaliyet gösteriyordu. E-ticaret sektöründe de aktif olan Özer, 2020 yılında Gamebridge mobil oyun platformunu kurdu. İddiaların ardından Özer’in kurduğu Thodex’in internet sitesinde sadece basın açıklaması yer alıyor.

- Advertisment -