Ana SayfaHaberlerGündemAYM’den üniversitelerde sessiz devrim: İzinsiz gösteri, pankart, bildiriye uzaklaştırma artık yok

AYM’den üniversitelerde sessiz devrim: İzinsiz gösteri, pankart, bildiriye uzaklaştırma artık yok

Anayasa Mahkemesi, üniversitelerde izinsiz gösteri yapan, bildiri dağıtan, pankart asan öğrencilere disiplin ve uzaklaştırma cezaları verilmesini öngören YÖK Kanunu maddelerini iptal etti.

Anayasa Mahkemesi, CHP’nin iptal edilmesi için başvurduğu torba kanun içinde yer alan Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin kuruluş kanunu için yeniden düzenlenen YÖK Kanunu’nun bazı maddelerini görüştü.

Mahkeme, “Yükseköğretim kurumu içinde bildiri dağıtmak, afiş veya pankart asmak şeklindeki faaliyetlerin izinsiz yapılması hâlinde kınama cezasıyla cezalandırılması” maddesini oybirliğiyle iptal etti.

“Yükseköğretim kurumuna ait kapalı veya açık mahallerde yetkililerden izin almadan toplantılar düzenlemeyi yükseköğretim kurumundan bir haftadan bir aya kadar uzaklaştırma disiplin cezasına bağlanması” maddesini sadece üye Muhterem İnce’nin muhalefetiyle oybirliğiyle kaldırdı.

“Suç işlemek amacıyla kurulan bir örgüte üye olmamakla birlikte, örgüt adına faaliyette bulunmak veya örgüte yardım etmek eylemlerini gerçekleştirdiği iddia edilen öğrencinin, bu hususta kesinleşmiş bir mahkeme kararı aranmaksızın disiplin cezası ile cezalandırılması” maddesini de oybirliğiyle yürürlükten kaldırdı.

- Advertisment -