Ana SayfaHaberlerBAE, 35 milyar dolar karşılığında Mısır’dan toprak satın alıyor

BAE, 35 milyar dolar karşılığında Mısır’dan toprak satın alıyor

Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır’ın kuzey kıyısındaki Ras el-Hekma kasabasını 35 milyar dolar karşılığında satın aldı. Mısır Başbakanı Mostafa Madbouly BAE’nin ödemeyi 2 parça halinde 2 ay içinde yapacağını, Ras el-Hekma bölgesi sakinlerinin başka bölgelere taşınacağını ve kendilerine maddi tazminat sağlanacağını söyledi. Mısır proje ile ekonomik krizi hafifletmeyi amaçlıyor.

Mısır Başbakanı Mostafa Madbouly haftalarca süren tartışmaların ardından bugün yaptığı açıklamada, BAE’nin Mısır’ın kuzey kıyısındaki Ras el-Hekma kasabasını satın almak için Mısır’a 35 milyar dolar ödeyeceğini duyurdu.

Madbouly, Mısırlı ve Emirlik yetkililerinin katıldığı bir basın toplantısında Mısır’ın önümüzdeki hafta 15 milyar dolar, iki ay içinde de 20 milyar dolar ödeme alacağını söyledi.

Başbakan, bu anlaşmanın ülkenin modern tarihinde bir kentsel kalkınma projesine yapılan en büyük doğrudan yabancı yatırım olduğunu; Mısır hükümeti ile ADQ liderliğindeki Birleşik Arap Emirlikleri konsorsiyumu arasında bir ortaklık olduğunu söyledi.

Satışla ilgili haberler, arazinin Mısır’ın en değerli kıyı bölgelerinden biri olduğunu ve yerel yatırımcılar tarafından geliştirilmesi gerektiğini söyleyen hükümeti eleştirenlerin kınamalarına neden oldu.

Madbouly, çoğunluk hissesi BAE konsorsiyumuna ait olan özel bir yatırım olmasına rağmen Mısır devletinin bu projeden elde edilecek kârdan yüzde 35 pay alacağını söyledi.

Ras el-Hekma projesinin alanının 170 milyon metrekare olduğunu ve konut mahalleleri, turistik tesisler, okullar, üniversiteler, bir sanayi bölgesi, merkezi bir finans ve iş bölgesi, turistik yatlar için uluslararası bir marina ve şehrin güneyinde uluslararası bir havaalanı içereceğini söyledi.

Madbouly, anlaşmanın BAE tarafından Merkez Bankası’na yatırılmış olan ve hibeye dönüştürülecek olan 11 milyar doları da içereceğini söyledi.

Ras el-Hekma bölgesi sakinlerinin akıbetiyle ilgili olarak Madbouly, bu kişilerin başka bölgelere taşınacağını ve kendilerine maddi tazminat sağlanacağını söyledi. Projenin ülkedeki ekonomik krizi hafifleteceğini de sözlerine ekledi.

- Advertisment -