Bahçeli kızdı, mafya tehdit etti, Ülker istifa et dedi: BİM yöneticisi özür dileyerek istifa etti

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin zincir marketleri hedef alan açıklamalarını eleştirmesiyle gündeme gelen Gıda Perakendecileri Derneği Başkanı ve BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, Bahçeli’den özür dileyerek dernek başkanlığı görevinden istifa etti. Bahçeli’nin hedef aldığı zincir marketler arasında yer alan BİM’in yöneticisi Aykaç’ı Murat Ülker'in sahibi olduğu Şok Marketler Yönetim Kurulu da yazılı açıklama yaparak istifaya çağırmıştı. Son olarak Bahçeli’nin desteğiyle hapisten çıkan suç örgütü lideri Kürşad Yılmaz, Aykaç’ı tehdit eden açıklamalar yapmıştı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 29 Aralık’taki Meclis grup toplantısında zincir marketlerin fiyat politikalarını eleştirerek, “Zincir marketlerde gün aşırı yapılan zamların toplumsal huzurumuza tahammülsüzlük olduğu kanaatindeyim. Zincir marketlerin FETÖ’yle irtibatı araştırılması gerekmekte. Bu açgözlülere müsamaha gösterilmemeli” demişti.

Bahçeli’nin bu açıklamalarının ardından Gıda Perakendecileri Derneği Başkanı ve BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, ”Bre ahlaksızlar, densizler, sizlere sizin tonunuzla cevap vereceğim” demişti.

AK Parti ve MHP’liler eleştirmişti

Bu sözlerinin ardından başta MHP Genel Başkan Yardımcıları olmak üzere çok sayıda MHP’li ve AK Partili isim Aykaç’ı tehditkar bir dille eleştirmişti.

Kürşad Yılmaz “Tuttuğunuz köşe başları mezarınız olur” demişti”

Bahçeli’nin henüz mayıs ayında görüştüğü ve suç örgütü liderliğinden tutuklandıktan sonra Bahçeli’nin çağrısının ardından serbest bırakılan Kürşad Yılmaz, Aykaç’ı sosyal medya hesabından açıkça tehdit etmiş ve şunları söylemişti:

“Türkiye Yüzyılı vizyon belgesi, bağımsız dış politika hamleleri, yerli ve milli politikalarla KIZILELMA yürüyüşünün içeride ve dışarıda belli çevrelerde oluşturduğu rahatsızlığın farkındayız. Türkün bu şanlı yürüyüşünü mümkünse kesmek, değilse geciktirme adına durumdan vazife çıkaranlar da olacaktır. Görünen o ki BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç bu göreve talip olmuştur.”

“BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç denen şahıs Liderimizin açıklamalarını üstüne alıp çıkmış haddini aşan bir üslup, tavır ve tarzda açıklamalar yapmıştır. Seni ve senin gibi sıyırtmaları uyarıyorum; Vatandaşı zor durumda bırakacaksınız Liderler uyarınca da çıkıp kabadayılık yaparcasına açıklama yapacaksınız öylemi; kime kimlere hangi güce güveniyorsanız bütün güvendiğiniz güçlerle birlikte hepinize diyorum tuttuğunuz köşe başları mezarınız olur. Bu memleketi bu sokakları siz siz olun sakın sahipsiz sanmayın. Bilinmelidir ki bu mücadele hiç bitmeyecek, ancak güçlü Türkiye’nin yükselişine kimse set vuramayacaktır.”

Şok Yönetim Kurulu istifaya davet etmişti

Murat Ülker’in sahibi olduğu Şok Marketler Yönetim Kurulu da yazılı açıklama yaparak, Birleşik Mağazalar AŞ’nin (BİM) İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç’ı Gıda Perakendecileri Derneği Başkanlığı’ndan istifaya davet etmişti.

Galip Aykaç, dernek başkanlığı görevinden istifa etti

Galip Aykaç ise bugün (4 Aralık) yaptığı açıklama ile “Gündeme getirilen spekülasyonlar sonrası Sayın Devlet Bahçeli’nin hassasiyet gösterdiğini de üzülerek izledim. Maksadım asla kendisini kırmak değildi. Kusura bakmasınlar lütfen” diyerek  Gıda Perakendecileri Derneği’nden istifa etti.

Aykaç istifa metninde şu ifadelere yer verdi:

“Son dönemlerde basın ve sosyal medyaya oldukça çarptırılarak gündeme getirilen suçlama ve eleştiriler neticesinde Gıda Perakendecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkan ve Yönetim Kurulu Üyeliğinden istifa etme kararı aldığımı belirtmek isterim. 49 yıllık mesleki tecrübem ile hem tüketicilerimiz hem de sektörümüz için zorlu geçen bu enflasyon sürecinde elimden gelenin hep en iyisini yapmak için gayret gösterdim. Fakat görüyorum ki gerek 30 Kasım 2022’de yaptığım açıklama sonrası, gerekse öncesinde medya ve sosyal mecralarda kasıtlı olarak yürütülen bir takım itibar zedeleme çalışmaları hem şahsıma hem sektöre hem de ülke ekonomisine büyük zarar vermekte. Bilinmesini isterim ki Gıda Perakendecileri Derneği’nin bugüne kadar hiçbir siyasi yapıyla ilişkisi olmamıştır ve yaptığım açıklamaların hiçbiri işini hakkıyla yerine getiren medya ve basın mensuplarına yöneltilmemiştir. Gündeme getirilen spekülasyonlar sonrası Sayın Devlet Bahçeli’nin hassasiyet gösterdiğini de üzülerek izledim. Maksadım asla kendisini kırmak değildi. Kusura bakmasınlar lütfen.”

“Yaklaşık bir ay sonra (Ocak 2023’de) yapılacak Olağan Genel Kurul’da tüzüğümüzdeki iki dönem kuralı gereği görev sürem sona erecektir. Bu süreci bu son gelişmeleri de dikkate alarak derneğimiz üyelerine herhangi bir zarar gelmemesi için, bir ay öncesinden müsaadenizle mevcut görevlerimden ayrılma kararı aldığımı sizlerle paylaşmak isterim.”

“Bu kararımın, maalesef basına servis edilen ŞOK Marketler Ticaret A.Ş.’nin dilekçesinde yer alan taleple ve içerikle hiçbir ilgisinin olmadığını özellikle belirtmek isterim.”

“Benden sonra başkanlığı üstlenecek arkadaşımıza başarılar diler ve bundan sonra da tüketicilerimize, yoğun bir rekabet içinde uygun fiyat ve iyi kalitede ürünleri sunmak için canla başla çalışmaya devam edeceğimi bildiririm.”