Batı’dan Ukrayna’ya 8 Mayıs Zafer Günü çıkartması: U2, Jill Biden, Justin Trudeau

İkinci Dünya Savaşı’nda Almanların teslim olduğu 8 Mayıs Zafer Günü’nde birçok ünlü isim, Rusya ile savaşta olan Ukrayna’ya destek ziyareti gerçekleştirdi. U2 grubu Kyiv’deki bir metroda konser verdi, ABD First Lady’si Jill Biden Anneler Günü sebebiyle Ukraynalı anneler ile buluştu, Kanada Başbakanı Justin Trudeau Kyiv’i ziyaret ederek Ukrayna’daki Kanada Büyükelçiliği’ni yeniden hizmete açtı, Zelensky ile görüştü.

Rusya’nın 24 Şubat 2022’de işgal girişimine başladığı Ukrayna’ya bugün, 8 Mayıs Zafer Günü’nde birçok ünlü isim tarafından destek ziyareti gerçekleşti.

Justin Trudeau büyükelçilik binasını yeniden hizmete açtı

Kanada Başbakanı Justin Trudeau da bugün Ukrayna’yı ziyaret eden isimler arasındaydı. Trudeau, ilk olarak savaşın etkilerinin ağır bir şekilde yaşandığı Irpin şehrini ziyaret etti.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı WhatsApp-Image-2022-05-08-at-20.47.47-1024x768.jpeg

Kanada Başbakanı daha sonra  başkent Kyiv’e geçti ve buradaki Kanada Büyükelçiliği’ni yeniden hizmete açtı.

Resim

Trudeau, günün ilerleyen saatlerinde Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelensky ile biraraya geldi.

Jill Biden Ukraynalı anneler ve Ukrayna First Lady’si ile buluştu

ABD Başkanı Joe Biden’ın eşi Jill Biden, 8 Mayıs Anneler Günü vesilesiyle bugünü annesi SlovakyaABD Başkanı Joe Biden’ın eşi Jill Biden Ukrayna’yı ziyaret ederek Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin eşi Olena Zelenska ile bir araya geldi. Biden ayrıca 8 Mayıs Anneler Günü vesilesiyle Ukraynalı anneler ile de bir araya geldi.

Resim

U2 grubu Kyiv’deki metro istasyonunda konser verdi

Dünyaca ünlü rock grubu U2, Ukrayna’nın başkenti Kyiv’deki bir metro istasyonunda Ukrayna ve Ukraynalılara destek için mini bir konser verdi.

Konserde U2 grubunun solisti Bono ve gitaristi The Edge yer alırken, ülkesinin terk etmeyerek cephede savaşan Topolia’nın kamuflaj kıyafeti giymesi dikkat çekti.

U2, Ukrayna metrosunda şarkı söyledi