Ana SayfaHaberlerBDDK kredileri biraz daha sıktı: Taşıt kredisi almanın şartları zorlaştı, yurtdışı seyahat...

BDDK kredileri biraz daha sıktı: Taşıt kredisi almanın şartları zorlaştı, yurtdışı seyahat harcamalarına taksit kaldırıldı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (BDDK) kredi ve kredi kartlarıyla ilgili yeni kararlar: Taşıt kredisi almanın şartları ağırlaştırıldı. Havayolu, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurtdışı harcamalarında taksit kaldırıldı.

BDDK’dan yapılan yazılı açıklamada şu satırlara yer verildi:

“Finansal istikrarın güçlendirilmesine yönelik atılacak koordineli adımlar kapsamında 31 Temmuz 2023 tarihinde Kurumumuz internet sitesi üzerinden kamuoyuna duyurulduğu üzere, sermaye yeterliliği standart oranları hesaplamasında dikkate alınan risk ağırlıklarının ihtiyaç kredileri, bireysel kredi kartları, tüketicilere kullandırılacak binek araç edinimi amaçlı taşıt kredileri ile taşıt teminatlı krediler ve tüketiciler ile yapılacak finansal kiralama işlemleri açısından artırılmasına karar verilmiştir.

Ayrıca, kredi kartlarında uygulanan taksitlendirme sürelerinin havayolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt dışına ilişkin harcamalarda uygulanmamasına ve söz konusu harcamalarda taksitlendirme yapılmamasına karar verilmiştir.”

- Advertisment -