Biden’dan aralarında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da olduğu 40 lidere iklim zirvesi için davet mektubu

ABD Başkanı Joe Biden, aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da bulunduğu 40 ülke liderine; 22-23 Nisan'da çevrim içi olarak gerçekleştirilecek iklim zirvesine davet mektubu gönderdi.

Beyaz Saray’dan konuya ilişkin olarak yapılan yazılı açıklamada, Biden’ın göreve geldiği ilk gün, eski başkan Donald Trump’ın ayrıldığı Paris İklim Anlaşmasına geri döndüğü hatırlatıldı. 

Açıklamada ayrıca liderler zirvesinde, iklim değişikliği ile daha güçlü bir mücadelenin aciliyetinin ve ekonomik yararlarının altının çizileceği aktarılırken, “Glasgow’da, kasım ayında toplanacak Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı öncesi, bu zirve önemli bir kilometre taşı olacaktır” değerlendirmesine yer verildi. 

Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdiği mektupta, koronavirüs salgınından etkilenen Türk vatandaşlarının, ailelerinin ve tüm halkının acısını paylaştığını söyledi. 

Salgına karşı ortak mücadeleyi sürdürürken iklim değişikliği tehdidini gözden kaçırmamak gerektiğini belirten Biden, mektubunda Erdoğan’ı 22-23 Nisan’da çevrimiçi gerçekleştirilecek iklim temalı Liderler Zirvesine davet etti.

Bu mektup, Joe Biden’ın ABD Başkanı seçildikten sonra, Ankara ile kurduğu ilk resmi temas oldu.

Biden’ın davet ettiği 40 ülke lideri listesinde, Erdoğan’ın yanı sıra, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Çin Devlet Bakanı Şi Cinping, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İngiltere Başbakanı Boris Johnson gibi isimler yer aldı.

Önceki İçerikBelarus, ülkedeki muhaliflerle alay eden şarkı sözleri nedeniyle Eurovision’dan diskalifiye edildi
Sonraki İçerikYalım Eralp: ‘Türkiye sesini iki aydır aşağıya indirmişti, bildiride sürpriz yok’