Aşıyı geliştiren Rus virolog ihtiyatlı: ‘Erken tescil edildi, tüm aşamalar tamamlanmadı’

Dünyanın ilk koronavirüs aşısı Rusya tarafından tescil edilirken, bu aşıyı geliştiren Gamaleya Ulusal Araştırma Merkezi’nde görevi ünlü virolog Anatoliy Altşteyn gelişmeleri ‘ihtiyatlı’ yorumlayarak tüm aşamaların tamamlanması gerektiğine işaret etti.

Komsomolskaya Pravda radyosuna konuşan Altşteyn, Rusya’nın geliştirdiği aşının dünya genelinde kabul görmesi için testlerin tamamlanması gerektiğini dile getirdi. Bu ise üçüncü faz deneyler kapsamında binlerce insanın kontrollü bir biçimde aşılanması ve izlenmesi demek.

Virolog hekim, enstitülerinde geliştirilen aşının henüz bu aşamayı tamamlamadan tescil edildiğini, bu nedenle 1 Ocaktan önce kontrolsüz ve yaygın bir aşılama kampanyasının başlatılamayacağını söyledi.

Anatoliy Altşteyn, aşının bu kadar hızlı geliştirilmesinde ise şaşırtıcı bir yön olmadığı görüşünde. Zira Moskova’daki Gamaleya ve Novosibirsk’teki Vektor araştırma merkezlerindeki bilim insanları uzun süredir enfeksiyon hastalıklarına karşı aşı geliştirmek için çalışmalar yürütüyor.

Kaynak: Turkrus.com

Önceki İçerikMuharrem İnce Memleket Hareketi’ni başlattı
Sonraki İçerikAli Koç’tan Nihat Özdemir’e gol: ‘Hazine garantili borçları ben de imzalarım’