Ana SayfaHaberlerAB'de BioNTech aşısının dağıtımı başladı

AB’de BioNTech aşısının dağıtımı başladı

Pazartesi günü AB'nin BioNTech-Pfizer aşısına onay vermesinin ardından dağıtım işlemlerine bugün başlandı. Deutsche Welle Türkçe'de yer alan habere göre, Donduruculu üç kamyonun Belçika Puurs'daki Pfizer fabrikasından bu sabah polis eşliğinde ayrıldığı bildirildi.

Pfizer ve BioNTech ortaklığında koronavirüse karşı geliştirilen aşının bugün Avrupa Birliği’nde dağıtımına başlandı.

Pfizer, ilk partinin nereye dağıtıldığına dair bilgi vermedi. Alman yetkililer, 150 bini aşkın dozun sevkiyatının Cumartesi günü yapılmasını bekliyor. Bu miktarı yıl sonuna kadar yaklaşık 1,2 milyon dozun takip etmesi planlanıyor.

Avrupa İlaç Dairesi’nin Pazartesi günü BioNTech-Pfizer aşısına yeşil ışık vermesinden birkaç saat sonra AB Komisyonu da aşıya onay verdiğini açıklamıştı. Aşılamaların Almanya dahil birçok AB ülkesinde 27 Aralık’ta başlaması planlanıyor.

Diğer ülkelerde durum ne?

Pfizer, İngiltere’den aşı onayının çıkmasının ardından İngiltere’ye aşı dağıtımına Aralık ayının başında başlamıştı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), BioNTech ile toplamda 200 milyon doz aşı almak için anlaşmış durumda. Firmalar ABD ile 1.95 milyar dolar karşılığında 100 milyon ek doz için de anlaşıldığını açıkladı. BioNTech, Haziran ayının sonuna kadar ABD’ye en az 70 milyon dozun dağıtılmış olacağını bildiriyor.

İsviçre aşılamaya AB ülkelerinden önce başladı. Bugün 90 yaşındaki bir huzur evi sakini ülkede BioNTech-Pfizer aşısının uygulandığı ilk kişi oldu. Luzern Kantonu Sağlık Direktörü Guido Graf, Noel’den önce aşılamanın başlamasından memnuniyet duyduğunu ve bunun korona ile mücadelede önemli bir adım olduğunu söyledi.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic de ülkesinde aşılamanın Perşembe günü başlayacağını duyurdu. Belgrad, başlangıçta 5 bin doz BioNTech aşısı bekliyor. Vucic önceliğin yaşlılara verileceğini söyledi. Sırbistan’da şimdiye kadar korona nedeniyle 2800 kişi hayatını kaybetti.

Meksika’da da aşılama Perşembe günü başlıyor. Ülke ilk etapta 7.5 milyon doz BioNTech aşısı almayı ve orta vâdede bu miktarı 34.4 milyon doza çıkarmayı planlıyor.

- Advertisment -