Bir FETÖ tartışması da Fenerbahçe’de koptu

Ümit Özat, katıldığı bir Youtube yayınında “15 Temmuz’dan bu yana Emre’nin ağzından FETÖ ile ilgili kötü bir şey duydunuz mu” deyince Fenerbahçe Kulübü açıklama yaparak “Ümit Özat, bu kez sınırını ve haddini fazlasıyla aşmıştır” dedi. Özat, takımın durumundan rahatsızlık duyduğunu ve 'FETÖ'ye karşı verdiği mücadele' nedeniyle Aziz Yıldırım'ın yanında olduğunu söyledi.

Tartışmaları başlatan eski Fenerbahçeli teknik direktör Ümit Özat’ın dün (27 mart) gece Youtube üzerinden yayınlanan bir programda, Fenerbahçe’nin yeni teknik direktörü Emre Belözoğlu ile şu sözleri oldu:

“15 Temmuz’dan bu yana Emre’nin ağzından FETÖ ile ilgili kötü bir şey duydunuz mu? FETÖ’nün terör örgütü olduğunu biz dile getiriyoruz da o niye dile getiremiyor? Ya da ona yakın olanlar bir gün çıkıp da spor camiasındakilerin, ‘ya bunlar bizi kandırmış biz bunlara inandık’ diye niye dile getirmiyorlar? Diyemezler çünkü hâlâ bağlantıları var.”

“Şunu anlatmaya çalışıyorum. Sen Emre Belözoğlu’nun cemaate yakınlığını bilmiyor musun? FETÖ’cüyü niye VAR’da arıyorsun yok da arıyorsun önüne bak. Ben bunu anlatmaya çalışıyorum.”

Fenerbahçe Kulübü, ‘futboldaki FETÖ yapılanmasına’ dair açıklamalarda bulunan eski futbol takımı kaptanı Ümit Özat hakkında resmi internet sitesi üzerinden sert bir bildiri yayınladı.

Fenerbahçe: Böyle dostlarımız varken düşmana ihtiyacımız yok

Fenerbahçe’nin açıklaması şöyle:

“Fenerbahçemizin formasını giymiş ve hatta kaptanlık gibi çok önemli bir görevi üstlenmiş Ümit Özat’ın, geçtiğimiz gün bir Youtube kanalında yaptığı beyanlar üzerine bu açıklama tarafımızca kaçınılmaz hale gelmiştir.

“Fenerbahçe formasını giymiş bir kişi olarak Ümit Özat’ın 2018 yılından itibaren Kulübümüze dair yaptığı tüm açıklamaların ne anlam taşıdığını çok iyi bilmekle beraber kendisinin yorumlarını bugüne dek ifade özgürlüğü kapsamına değerlendirdik.

“Ancak söz konusu camiamız olduğunda çirkince iftira ve saldırıları yayın politikası haline getirmiş, kime ve kimlere hizmet ettiği herkes tarafından bilinen bir yayında verdiği son beyanatlarla Ümit Özat, bu kez sınırını ve haddini fazlasıyla aşmıştır.

“Fenerbahçe takımının kaptanlık pazubandını taşımış bir insan kulübümüzün değerlerine nasıl sahip çıkılması gerektiğini de en iyi bilmesi gereken kişidir.

“Yaptığı son açıklamalarla Fenerbahçe değerlerini içselleştiremediği çok belli olan Ümit Özat’ın, camiamıza düşmanlığı adeta bir misyon gibi üstlenen şahısların yayınında bu söylemleri ifade etmesi, içerisinde bulunduğu ruh halinin en net göstergesidir.

“Kendisinin bu davranışının ne amaca hizmet ettiği satır aralarını iyi okuyan taraftarlarımızın malumudur. Bu duruma ilişkin başka söylenecek söz yoktur.

“Bu noktada, Fenerbahçe ile var olmuş bu kişiye yanıt vereceğimiz yegane konu, Fenerbahçe çatısı altında Fenerbahçe’nin başarısı için geçmişte de bugün de elini taşın altına koymuş, bu formanın ağırlığını hiçbir zaman unutmamış Emre Belözoğlu hakkındaki çirkin, üslupsuz, haksız, iftira dolu açıklamaları olacaktır.

“İftiralarla aslında kulübümüze ve camiamıza zarar vermeye çalışılan; amacı, rengi, tarafı belli odakların hedefi olan Emre Belözoğlu’nun; 3 Temmuz 2011’de ve sonrasında durduğu yer, yaptığı açıklamalar, ortaya koyduğu duruş ve tavır, camiamızın, tüm kamuoyunun malumudur ve kanıtlarıyla ortadadır.

“Bugün, Fenerbahçe adını kullanarak kendini gündeme getiren bu kişi ise geçmişinde ortaya koyduğu herkesçe bilinen eylem- fiilleriyle ve bugün dile getirdiği hadsiz söylemleriyle bu camianın bir parçası olamayacağını bir kez daha gözler önüne sermiştir.

“Fenerbahçe’nin böyle ‘dostları’ varken başka düşmana ihtiyacı olmadığı açık ve aşikardır.”

Ümit Özat: Takımımın bulunduğu durumdan ve tutarsız kararlarından rahatsızım

Ümit Özat ise bu bildiriye Twitter hesabından cevap verdi:

“Büyük Fenerbahçe Kulübüne ve Taraftarına…

“1- Ben Fenerbahçeliyim.

“2- Futbol oynarken çok yıldızımız barışmasa da 2011 şampiyonluğundan sonra Fetö’ye karşı tek başına verdiği mücadele ile hep Aziz Başkan’ın yanında oldum.

“3-Takımımın bulunduğu durumdan ve tutarsız kararlarından rahatsızım. Yıllarca kaptanı olarak hizmet verdiğim kulübüme karşı kendimi sorumlu hissediyorum. Üslubumu beğenirsiniz ya da beğenmezsiniz ama yanlış yoldasınız.

“Değerlendirmeyi kamuoyuna bırakıyorum.

“Yıllarca başarısı için ter döktüğüm, beni ben yapan kulübümün iletişim kanalından şahsımla ilgili açıklamasını üzüntü içerisinde okudum. Üzüntümün sebebi; yıllarca kulübümüzün ilkelerini, Cumhuriyetimizin ilkelerini korumasına yönelik açıklamalarından gurur duyduğum kulübümün artık eskisinin aksine ilkeleri değil kişileri korumaya yönelik bir açıklama yapmış olmasıdır.

“Emre Belözoğlu ile ilgili bir açıklama, üstelik de çirkin iftira dolu bir açıklama yapacağım paranoyasına kim ve nasıl yapıldı anlayamadım.

“2018’den bu yana söylemlerimle neye ve kime hizmet ettiğim sorgulanarak Aziz Yıldırım ima edilmiş. Benim sorum şudur; Aziz Yıldırım neye hizmet etmiştir?

“Yanıtım da budur; Fenerbahçe’ye ve Atatürk’ün cumhuriyetine… Saygılarımla.” 

Önceki İçerikTelevizyonda “Farklı ses” gerginliği
Sonraki İçerikErmenistan Başbakanı Paşinyan’dan istifa kararı