BMC, Varlık Fonu yönetim kurulu üyesine satıldı

İşadamı Ethem Sancak, 2014'te satın aldığı BMC’deki hisselerini Tosyalı Holding’e sattı. Böylece daha önce yüzde 49.9’u Katar’a satılan BMC’nin yeni patronu Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu üyesi Fuat Tosyalı oldu.

Türkiye’nin en büyük ticari ve askeri araç üreticilerinden biri olan BMC, Çukurova Holding’in Interbank’tan kaynaklanan borçları nedeniyle Mayıs 2013’te Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) geçmişti.

Ethem Sancak ise 2014’te TMSF’den BMC’nin tamamını 751 milyon TL’ye satın almıştı.

Sancak ailesi satın alma işleminin hemen ardından şirketin yüzde 49,9’unu 300 milyon dolar bedelle Katar ordusuna devrederek BMC’ye ortak etmiş, daha sonra elinde kalan hisselerin yüzde 25,1’ini 2019’da Metro Turizm’in sahibi Galip Öztürk’e satmıştı. Böylece BMC hisselerin yüzde 25’lik kısmı Sancak ailesinde kalmıştı.

ANKA’dan Bora Erdin’in haberine göre, BMC’ye talip olan Fuat Tosyalı’nın bir süredir Sancak ve Öztürk aileleriyle süren görüşmeleri sonuç verdi.

Ticaret Sicili Gazetesi’nde yer alan bilgilere göre, Sancak ve Öztürk ailelerinin toplam 50,1’lik hissesi Tosyalı Holding’e geçti. Satış bedeli ise iddiaya göre 480 milyon dolar oldu. Sancak ve Öztürk ailelerinin hiçbir hissesi kalmazken BMC’nin büyük hissedarı Toysa Holding oldu.

Ethem Sancak’ın yerine BMC Yönetim Kurulu Başkanlığı’na da 22 Temmuz 2023’e kadar, aynı zamanda Türkiye Varlık Fonu (TVF) Yönetim Kurulu üyeliği yapan Fuat Tosyalı seçildi. Tosyalı Holding İç Denetim Müdürü Mustafa Ekrem Altınözlü ise Metro Turizm’in imtiyaz sahibi Rizeli iş adamı Galip Öztürk’ün kardeşi Talip Öztürk’ün yerine, Yönetim Kurulu üyesi olarak seçildi. 

BMC’nin yüzde 49,9’unu 2014 yılında 300 milyon dolara alan Katar ortakların yönetimdeki yeri değişmedi. 10 kişiden oluşan yönetim kurulunda 5 Katarlı yönetici yer almaya devam etti.

Nisan 2018’de Altay Tankı ihalesini alan BMC’ye Sakarya’da Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait Tank-Palet Fabrikası 50 milyon dolar yatırım şartıyla 25 yıllığına tahsis edilmişti.

Tosyalı Holding’in patronları Fuat-Ayhan-Fatih Tosyalı kardeşler, 2018 yılında, Forbes Türkiye’nin milyarderler listesine giren 40 isim arasında yer almışlardı.

Fuat Tosyalı ayrıca Varlık Fonu’nun yönetim kurulu üyelerinden.