Ana SayfaHaberlerEkonomiBorsa manipülasyonu operasyonu: Borsanın büyük yatırımcılarının da aralarında olduğu 5 kişi tutuklandı

Borsa manipülasyonu operasyonu: Borsanın büyük yatırımcılarının da aralarında olduğu 5 kişi tutuklandı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın koordinasyonunda İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınan 8 şüpheliden 5’i tutuklandı. “Piyasa dolandırıcılığı” suçlamasıyla tutuklananlar arasında borsanın büyük yatırımcılarından Mehmet Akdere ve Ahmet Can Teoman ile Bekir Sani Karayal’ın akrabası Necip Kaan Karayal da var.

Borsada manipülasyon iddiasıyla yürütülen soruşturmada beş kişi tutuklandı. Nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliği’nin “piyasa dolandırıcılığı” suçlamasıyla tutukladığı kişiler arasında borsanın büyük yatırımcılarından Mehmet Akdere ve Ahmet Can Teoman ile Bekir Sani Karayal’ın akrabası Necip Kaan Karayal da bulunuyor. Tutuklanan diğer zanlılar Hakan Gençoğlu ve Barış Aşçıoğlu.

Hâkimlikte sorgulanan diğer üç şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Payların spot piyasa değerleri suni bir biçimde arttırıldı

Soruşturma savcılığının hâkimliğe  gönderdiği sevk yazısının detayları da ortaya çıktı.

Yazıda, şüphelilerin Borsa İstanbul Anonim Şirketi Banka Endeksini oluşturan bankacılık sektörü paylarında ve bu paylara ait vadeli işlem piyasalarında hesaplarından gerçekleştirdikleri işlem hacimlerinin oldukça yüksek olduğu bildirildi.

Şüphelilerce fiyat yükseltici ve kendi kendine karşılıklı işlemler yapılarak oluşan pay piyasasının yapay bir piyasa haline getirildiği, böylece bankacılık sektörü paylarına yüksek talep olduğu izleniminin verildiği aktarılan yazıda, yoğun ve sürekli alım satım işlemleri ile piyasada hakimiyet kurulduğu ifade edildi.

Yazıda, pay fiyatlarının belirlenmesinde etkin hareketlerde bulunulduğu, eş zamanlı olarak ilgili bankacılık sektörü payları vadeli işlem piyasasında uzun pozisyon alındığı belirtildi.

Banka paylarında yükseliş olacağı beklentisi ve algısının oluşturulduğu kaydedilen yazıda, pay piyasasında paralel yapılan alımlarla aynı payların spot piyasa değerlerinin suni bir biçimde arttırıldığı, yatırımcılara fiyatların spot piyasada da yükseleceği beklentisinin verildiği, bu yolla her iki piyasanın birbirini etkileyerek fiyatların yükseltilmesine yol açıldığı anlatıldı.

Pay piyasası yapay hale getirildi

Borsa İstanbul’da son dönemlerde meydana gelen yükseliş sonrası ani satış baskısıyla oluşan manipülatif olaya sebebiyet veren kişi ve kurumlarla ilgili olarak Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından hazırlanan rapor üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturmanın detaylarına ulaşıldı.

Soruşturma kapsamında, şüphelilerin özellikle Borsa İstanbul’da Banka Endeksi’ni oluşturan bankacılık sektörü paylarında ve bu paylara ait vadeli işlem piyasalarında yoğun işlem yaptıkları belirlendi.

Üç aylık dönemde BIST Banka Endeksi paylarında ve bu payların dayanak varlık olduğu vadeli işlem sözleşmelerinde, grup hesaplarından gerçekleştirilen işlem hacimlerinin yaklaşık 30 milyar lira olduğu, fiyat yükseltici ve kendinden kendine karşılıklı işlemler yaparak oluşan pay piyasasının yapay hale getirildiği tespit edildi.

1 milyar TL zarar oluşmuş

Soruşturma kapsamında, zanlıların organize ve örgütlü olarak Sermaye Piyasası Kanunu’nun 107/1 maddesinde tanımlanan “işlem bazlı piyasa dolandırıcılığı” suçunu işlediklerini değerlendirdi.

SPK uzmanlarınca yapılan çalışmalar kapsamında şüphelilerin realize kârlarının 2,5 milyar lira, elde edilen toplam kârın ise yaklaşık 5 milyar lira olduğu, fakat piyasada yaşanan sert düşüşler nedeniyle neticede yaklaşık 1 milyar lira zarar oluştuğu değerlendirildi.

- Advertisment -