“Bu 4 ay çirkin geçecek. Varyantla uğraşacağız. Dikkatle geçirirsek güzel bir tatil yapabileceğiz”

Gazeteci Ertuğrul Özkök, Aydın Doğan Vakfı'nın ödül töreninden, bilim insanı Uğur Şahin'in pandeminin seyrine ilişkin açıklamalarını sosyal medya hesabından paylaştı: "Önümüzdeki 4 ay kış. Bu 4 ay çirkin geçecek. Varyantla uğraşacağız."

Aydın Doğan Vakfı’nın bu yılki ödülü, koronavirüse karşı BionTech aşısını bulan bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci’ye Almanya’nın Mainz kentinde düzenlenen törenle takdim edildi. Törene katılan eski Hürriyet gazetesi genel yayın yönetmeni ve yazarı Ertuğrul Özkök kendi Instagram hesabından Uğur Şahin’in açıklamalarını paylaştı.

Özkök’ün Şahin ile sohbetinden notları şöyle:

“Önümüzdeki 4 ay kış. Bu 4 ay çirkin geçecek. Varyantla uğraşacağız. Bu 4 ay içinde kendinizi koruyun, sosyal mesafeye dikkat edin. Maskenizi takın. Böylece hem kendinizi, hem ailenizi, hem komşularınızı korursunuz.”

“Bu 4 ayı dikkatle geçirirsek önümüzdeki yaz güzel bir tatil yapabileceğiz. Dördüncü dalganın ortasındayız. Üçüncü doz aşı gerekli. Üçüncü doz ne zaman yapılmalı? Almanya 5 ay diyor. İngiltere 3 ay sonra yapıyor. Mümkün olduğunca hızlı uygulanmalı. Üçüncü doz korumayı yüzde 97’ye çıkarıyor.”

“Bir pandeminin geldiğini 2020 yılının Ocak ayında bir gece fark ettik ve çalışmalarımızı o pandemiye karşı bir aşıya yönlendirdik.”

Pandeminin geldiğini nasıl anladınız sorusuna Uğur Şahin şu cevabı verdi:

”Matematik öğretmenim sayesinde. Çünkü cimnazyumdaki öğretmenim beni her gün zorlaşan matematik Puzzle’ları ile matematiğe bağladı. Gelen rakamlar bize her şeyi anlatıyordu. Eğer 5 artı 3 sekiz ediyor ve çoğunluk hayır 7 diyorsa bile siz 8 eder diyerek yolunuza devam edeceksiniz.”

Önceki İçerikMerkez Bankası’ndan dolara doğrudan müdahale
Sonraki İçerik“Zaten inecektim”