Ana SayfaHaberlerDünyaÇavuşoğlu: Sisi ile Erdoğan seçimden sonra görüşecekler

Çavuşoğlu: Sisi ile Erdoğan seçimden sonra görüşecekler

11 yıl aradan sonra Mısır'a giden Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu mevkidaşı Şükri ile ortak basın toplantısı yaptı. "En kısa sürede diplomatik ilişkiler üst düzeye çıkacak" ifadesini kullanan Çavuşoğlu "Erdoğan ile Sisi seçim sonrası görüşecekler" dedi.

11 yıl sonra Mısır’ın davetiyle iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşme süreci kapsamında bu ülkeye ilk kez giden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mısırlı mevkidaşı Semih Şükri ile ikili ve heyetlerarası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı yaptı. Çavuşoğlu iki ülke arasındaki “diplomatik ilişkilerin en kısa sürede üst düzeye çıkarılacağını”, Şükri ise “ilişkilerin büyükelçi düzeyine çıkarılması için çalışmaların sürdüğünü” söyledi.

Böylece iki ülke de büyükelçilerin yeniden karşılıklı atanabileceğinin sinyalini verdi. Çavuşoğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Mısır Cumhurbaşkanı Sisi arasındaki olası görüşmenin seçim sonrası gerçekleşeceğini de söyledi.

Alacağımız dersler var

Sözlerine “Mısır’ı ziyaret etmekten büyük memnuniyet duyuyorum. En kısa süre içerisinde kardeşim Şükri’yi de Türkiye’de bir kere daha misafir etmekten büyük memnuniyet duyacağım. Türkiye’de meydana gelen depremden sonra bize verdikleri destek için Mısır hükümetine ve kardeş Mısır halkına teşekkür etmek istiyorum. Zor zamanlarda gösterilen dayanışmayı unutmayacağız. Türkiye’ye Mısır’dan ciddi ölçüde insani yardım geldi” diye başlayan Çavuşoğlu “İlişkilerimizi nasıl normalleştirebileceğimizi konuşuyorduk. Şimdi somut adımlar atıyor olmaktan en çok heralde ikimiz memnunuz. Mısır ile ikili ilişkilerimizi geliştirirken, sadece her iki ülkenin yararına ne yapılabilir diye konuşmuyoruz. Bölgemizin huzura ihtiyacı var” dedi.

“İlişkilerimizde bir kopukluk oldu. Sanırım alacağımız dersler de var” diyen Çavuşoğlu “Bundan sonraki süreçte görüş ayrılıklarımız da olacaktır. Ne olursa olsun, bu bağlarımızı bir daha koparmamak için de her iki taraf olarak da üzerimize düşeni yapacağız. İki ülke arasındaki mekanizmaları yeniden canlandıracağız. Görüşmelerimizde aslında birçok konuda Mısır ile çok fazla görüş ayrılığımız olmadığını gördük. Diyalog eksikliğinden kaynaklı yanlış anlaşmaları gidereceğiz” diye sözlerini sürdürdü.

Bölgesel konularda daha yakın bir işbirliği gerekiyor

Konuşmasında “Bugün bölgesel konuları da değerlendirdik. Gerek Libya, Suriye, Irak, İran-Suudi Arabistan yakınlaşması, aynı şekilde sınırı aşan sular konusunu değerlendirdik. Somali’deki durumu değerlendirdik. Tüm bu alanlarda daha yakın iş birliği içinde olmamız lazım.Mısır’daki Türk firmalarının yatırımlarının 2 milyon dolara ulaştığını ve bunun da yaklaşık 100 bin civarında istihdam sağladığını görüyoruz. Biz firmalarımızı daha fazla yatırım için teşvik edeceğiz. En kısa sürede diplomatik ilişkiler üst düzeye çıkacak” ifadelerini kullandı.

Ortak bir bakış açısı var

Şükri ise açıklamasında “Çok fazla konuyu ele almış olduk. Nitekim ortak bir bakış açısı var. Bizim ilişkilerimizin büyükelçilik düzeyine çıkarılması yönünde çalışmalarımız söz konusu. İletişimimizin sürmesini diliyoruz, iş birliğine açığız. Sağlam zemine sahibiz ve Türkiye ile ilişkileri güçlü bir şekilde yeniden kuracağımızdan eminiz. Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkilerin gelişmesi her iki ülkenin de çıkarınadır” ifadelerine yer verdi.

Erdoğan-Sisi görüşmesi

“Dokuz yıllık bir boşluktan bahsettiniz. Normalleşmede nasıl bir takvim işleyecek?” sorusunu yanıtlayan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Mısır Cumhurbaşkanı Sisi arasında görüşmenin ne zaman olacağına ilişkin soruya da yanıt verdi. “Seçim süreci başladı. Seçimden hemen sonra sayın Cumhurbaşkanımız ile Cumhurbaşkanı Sisi bir araya geleceklerdir. Onun zamanlamasını kendileri karar verir ama hazırlığını yapmak da bize düşer. 9 yıllık açığı kapatmak için hızlı ve yakın çalışmamız gerekiyor” dedi.

Türkiye-Mısır ilişkileri, 2013’te Mısır’ın Müslüman Kardeşler (İhvan) üyesi eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin devrilmesiyle giderek kötüye gitmişti. Ancak iki ülkeden yetkililer, normalleşme çabaları kapsamında birkaç defa bir araya gelmişti. Erdoğan da kasım ayında 2022 FIFA Dünya Kupası’nın açılışına katılmak üzere gittiği Doha’da Sisi ile el sıkışmıştı.

- Advertisment -