Cemil Çiçek ve Cevat Öneş’ten Sedat Peker’in iddialarıyla ilgili soruşturma çağrısı

Cumhurbaşkanlığı YİK üyesi Cemil Çiçek: “Bu bahsedilen konular şikâyete bağlı suçlar değil. Savcıların, bu iddialar hakkında haberdar oldukları an itibariyle soruşturma başlatmaları gerekiyor…" Eski MİT müsteşar yardımcısı Cevat Öneş: “En önemli şey, bu organize faaliyetlerle siyasetin bağlantısı var mıdır, yok mudur meselesi. Kesinlikle soruşturma konusu yapılması gerekiyor.”

Sedat Peker’in kamuoyunda ses getiren iddialarıyla ilgili açıklama yapanlara iki önemli isim daha eklendi: Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Cemil Çiçek ve eski MİT müsteşar yardımcısı Cevat Öneş.

Cemil Çiçek, “Videoları seyreden, gazetede okuyan savcıların harekete geçip gereğini yapması gerekir. Binde biri bile doğruysa felaket ve sıkıntıdır. Binde birken önünü alamazsanız, bu yüzde bir, sonra onda bir olur, sonra bir bakarsınız ki bütün vücudu kaplamış” dedi.

Cevat Öneş ise Sedat Peker’in yayımladığı videolarda ortaya attığı iddiaların soruşturulması gerektiğini belirterek, “En önemli şey, bu organize faaliyetlerle siyasetin bağlantısı var mıdır, yok mudur meselesi. Kesinlikle soruşturma konusu yapılması gerekiyor” diye konuştu.

Cemil Çiçek

“Şikâyete bağlı suçlar değil”

Deutsche Welle Türkçe’den Değer Akal’a konuşan Cemil Çiçek, “Bu bahseliden konular şikâyete bağlı suçlar değil. Ceza hukukumuzda şikâyete bağlı suçların sayısı Avrupa Birliği süreciyle alakalı olarak azaltılmıştır. Savcılar, bu iddialar hakkında haberdar oldukları an itibariyle, bu iddialarla ilgili soruşturma başlatmaları gerekiyor” dedi.

“Türkiye bu sıkıntıları, bu görüntüleri hak etmiyor” diyen Çiçek, “En önemli mesele, devlete güven meselesidir. Devlete güven yoksa ne doğru dürüst kalkınma ne doğru dürüst demokrasi olur ne de başka türlü kökleşmiş sorunlar çözüme kavuşturulur. Bu nedenle kayıt dışı vurgusunu yapıyorum. Devletin bilgisi ya da denetimi dışında olanların hepsi kayıt dışıdır. Bilgisi var ve denetimi dışındaysa bu da aynı kapıya çıkar. Bu bir gün mafya örgütü olarak ortaya çıkar, bir gün de Gülen gibi dini cemaat terör örgütü olarak ortaya çıkar” diye konuştu.

Savcılara çağrı

Savcıları harekete geçmeye çağıran Cemil Çiçek şöyle konuştu:

“Basında yeteri kadar yer buldu, görmüşlerdir… Suç varsa iddianame tanzim edilir, suç yoksa takipsizlik kararı verilir. İddialar doğru değilse de elbette biz gereğinin yapıldığını görür, ‘yalanmış esası yokmuş’ deriz. Ama yargının görevini yerine getirmesi gerekir.”

Eski MİT müsteşar yardımcısı Cevat Öneş

Siyasetle bağlantısı var mı?

Eski MİT müsteşar yardımcısı Cevat Öneş, Sedat Peker’in yayımladığı videolarda ortaya attığı iddiaların soruşturulması gerektiğini belirterek, “En önemli şey, bu organize faaliyetlerle siyasetin bağlantısı var mıdır, yok mudur meselesi” diye konuştu.

Gazeteci Murat Yetkin’in YouTube kanalına konuk olan Cevat Öneş, Sedat Peker’in videolarını ve suçladığı Mehmet Ağar’ın yaptığı açıklamaları değerlendirirken, şunları söyledi:

“Sedat Peker iktidar yanlısı bir görüntü verirken, yurtdışına çıkışı ile birlikte Çakıcı olayının ön plana çıkması dikkati çeken bir olay. Organize suç örgütleri arasındaki bir çıkar çatışması, karşılıklı birbirlerini tasfiye olayı da gündemde olan, araştırılması gereken bir meseledir. En önemli şey, bu organize faaliyetlerle siyasetin bağlantısı var mıdır, yok mudur meselesi. Ancak böylesine görüntülerin verildiği bir ortamda, muhalefete yönelik saldırıları, akademisyenlere yönelik baskı altına alıcı tehditler yapıldığını gördük, ana muhalefet partisi liderinin linç edilmek istenildiğini gördük. Organize suç örgütü liderlerinin devlet yanlısı gibi davrandığını gördük. Birçok değerli gazetecinin saldırıya uğradığını gördük. Bunlar arasında bağlantı var mıdır, yok mudur? Bunlar hep tartışıldı ama cevaplandırılması gereken şeyler. Kesinlikle soruşturma konusu yapılması gerekiyor.”

Önceki İçerik“İsimleri silinsin”
Sonraki İçerikLahey Savcısı’ndan İsrail ve Gazze uyarısı: Suçları not ediyorum