Ana SayfaHaberlerDünyaCephe genişliyor: Slovakya'da Rus yanlısı eski başbakan Robert Fico sandıktan birinci çıktı

Cephe genişliyor: Slovakya’da Rus yanlısı eski başbakan Robert Fico sandıktan birinci çıktı

Slovakya'da eski başbakan Robert Fico'nun Smer partisi, beş yıl aradan sonra yeniden birinci parti oldu. Fico, 2018'de muhalif bir gazetecinin öldürülmesinin ardından yaşanan siyasi kriz sonucunda istifa etmişti. Ekonomik anlamda kamucu, toplumsal anlamda daha milliyetçi ve muhafazakâr politikalar izleyen Smer'in seçimi kazanmasında, NATO üyesi Slovakya'nın Ukrayna'ya verdiği desteğe yönelik toplumsal muhalefet büyük rol oynuyor. Fico’yu ilk kutlayan Macaristan Başbakan’ı Orban oldu.

Slovakya’da dün gerçekleşen seçimlerde sandıkların neredeyse tamamı açıldı. Kesin sonuçlara göre eski Başbakan Robert Fico’nun Smer (“Yön”) partisi, oyların %22.94’ünü alarak sandıktan birinci çıktı.    

Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Michal Šimečka’nın liderliğindeki liberal Progresif Slovakya partisi %17’yle ikinci sırada gelirken Smer’den ayrılmış Peter Pellegrini’nin sosyal demokrat partisi Hlas %15’le üçüncü oldu. Fico’nun olası müttefiki olarak görülen aşırı sağcı Republika partisi ise milletvekili çıkaramadı.

Seçim sonucunun Slovakya’nın dış politikadaki tavrını büyük ölçüde etkilemesi muhtemel. Kampanya sırasında Batı’nın Rusya’ya yönelik yaptırımlarını eleştiren 59 yaşındaki Fico, Ukrayna’ya askeri yardımı durduracağı taahhüdünde bulunmuştu. Slovakya’dan Batı Avrupa’ya geçen göçmenlerin sayısındaki artış da Fico’nun kampanyasının ana temaları arasındaydı.

Seçimin hemen ardından yapılan anketler, Progresif Slovakya’nın sandıktan birinci çıktığını gösteriyordu. Bu durum, ülkedeki liberal kesimlerin umudunu tazeledi. Ancak saatler geçtikçe umutlar suya düştü.

Her ne kadar Smer sandıktan birinci çıkmış olsa da hükümette hangi partilerin yer alacağı belirsizliğini koruyor. Slovakya’nın koalisyon hükümetlerini zorunlu kılan seçim sistemi, Peter Pellegrini’nin Hlas’ı ve Igor Matovič’in OĽaNO’su gibi küçük partilerin hükümette yer almasını sağlayacak.

Smer’den ayrılarak sosyal demokrat Hlas (“Ses”) partisini kuran Pellegrini’nin hükümetin kurulmasında belirleyici rol oynaması bekleniyor. Pellegrini, şimdiye kadar olası bir koalisyonla alakalı hiçbir açıklama yapmamış da olsa Progresif Slovakya’ya kıyasla Smer’le ittifak yapmasının daha muhtemel olduğu düşünülüyor.

Seçim sonuçlarının ardından Fico’yu tebrik eden ilk lider, Macaristan Başbakanı Viktor Orban oldu. Fico ve Orban, Ukrayna’ya silah yardımının durdurulması ve Rusya’yla ateşkes için masaya oturulması gibi konularda ortak bir tutum sergiliyor.

Orban, sosyal medyada yaptığı paylaşımda “Bakın kim geri döndü! Robert Fico’yu genel seçimlerdeki tartışmasız zaferinden ötürü tebrik ediyorum. Bir vatanseverle çalışmak daima bir zevk. Sabırsızlıkla bekliyor olacağım!” ifadesini kullandı.

5,5 milyon nüfuslu Slovakya’da yeni kurulacak hükümet, mevcut artışla Euro bölgesindeki en büyük bütçe açığına sahip olması beklenen bir ekonomiyi devralacak.

- Advertisment -