Cezayir-Fransa ‘sömürge’ gerilimi artıyor: Hava sahasını kapattı

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un "Fransız sömürgesinden önce bir Cezayir ulusu var mıydı?" sözleri, Cezayir’in tepkisine neden oldu. Önce Paris’teki büyükelçisini çeken Cezayir hükümeti, şimdi de hava sahasını Fransa askeri uçaklarına kapattı.

Cezayir ile eski sömürgeci Fransa arasındaki kriz derinleşiyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un sömürgeci geçmişle ilgili küçümseyici açıklamalarına ve yeni vize kısıtlamalarına tepki olarak Paris büyükelçisini çeken Cezayir, bugün de hava sahasını Fransız askeri uçaklarına kapattı.

Fransa ordusundan yapılan açıklamada, iki askeri uçağın planlı uçuşunun yapılamadığı teyit edilirken, Sahel bölgesindeki operasyonların Cezayir’in bu kararından etkilenmeyeceği savunuldu.

Cezayir ile Fransa arasındaki kriz, Macron’un Le Monde gazetesi ile söyleşisindeki tavrı nedeniyle patlak verdi. Macron, eski sömürgelerinin ‘siyasi-askeri bir sistem’ tarafından yönetildiğini söylerken, Cezayir’in ‘tamamen yeniden yazılması gereken bir resmi tarihi bulunduğunu’ savunmuştu. Bu tarihin ‘gerçeklere değil, Fransa’ya karşı nefret dolu bir söyleme dayandığını’ ileri süren Macron, “Fransız sömürgesinden önce bir Cezayir ulusu var mıydı?” diye sormuştu. Fransa Cumhurbaşkanı aynı zamanda, Cezayir’in mevcut iç siyaseti hakkında da yorumlarda bulunmuştu. 

Bu sözler Cezayir basınında tepkiyle manşetlere taşınırken, Cezayir hükümeti dün Paris büyükelçisini istişare için geri çağırdı. Cezayir Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Macron’un açıklamaları ‘sorumsuz’ olarak nitelendi; ülkenin içişlerine karışılmasının kategorik olarak reddedildiği belirtildi. 

İki ülke arasında, Fransa’da yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Kuzey Afrika ülkelerinden gelen göçmenlere karşı vize politikasının sıkılaştırılması nedeniyle de gerilim yaşanıyor. (DUVAR)