Ana SayfaHaberlerÇiğdem Mater’den hapishanede kettle ile yemek tarifleri: Mercimek köftesi

Çiğdem Mater’den hapishanede kettle ile yemek tarifleri: Mercimek köftesi

Gezi davasında tutuklu olan yapımcı Çiğdem Mater, 1 Eylül 2022’de yayınlanan “Bir kettle nelere kadir?” yazısında 15 aydır tutuklu bulunduğu cezaevindeki imkânsızlıklara dikkat çekmiş ve kettle ile nasıl Türk kahvesi, börek, tost, patates yemeği, tantuni ve içli köfte yaptıklarını anlatmıştı. Mater’in arkadaşları onun tariflerini dışarıda denedi ve 'Kettılla projesi' başlattı. İlk videoda kettle ile mercimek köftesi nasıl yapıldığı anlatıldı.

Mater’in doğum günü kapsamında arkadaşlarının hayata geçirdiği kampanya çerçevesinde ilk video “Çiğdem Mater’e özgürlük” adlı Youtube hesabından paylaşıldı.

Videoya, şu not düşüldü:

“Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda kısıtlı şartlarda kadınların üretmeye devam ettiği ve bu üretimin de umuda ve direngenliğe dönüştüğü bir yolculuğa çıkmaya hazır mısınız? İlk tarifimiz Mercimek Köftesi… “

Mater’in eşi Murat Utku ise, proje ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Mücellâ’nın, Mine’nin ve cezaevi’ndeki kadınların tariflerini yazıya döken ve inanılmaz bir hikayeye dönüştüren Çiğdem’in yazdıklarına ve ceza infaz kurumlarının kantin listelerine sadık kaldık.”

“Kettle It / Kettılla” projesi ile, hapishanedeki olumsuz koşulların gündeme taşınması ve çözüm üretilmesi amaçlanıyorlar.

- Advertisment -