Ana SayfaHaberlerGündem“Kılıçdaroğlu aday olursa çoklu aday olabilir” diyen İYİ Partili Cihan Paçacı istifa...

“Kılıçdaroğlu aday olursa çoklu aday olabilir” diyen İYİ Partili Cihan Paçacı istifa etti

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı, Altılı Masa’nın toplandığı bugün (26 Ocak) Habertürk yazarı Nagehan Alçı’ya yaptığı açıklamada parti yetkili kurullarının şu anda Kemal Kılıçdaroğlu’nun ortak adaylığını onaylayacak noktada olmadığını ve Kılıçdaroğlu yine de adaylıkta ısrar ederse çoklu aday çıkabileceğini söyledi. Paçacı, bu açıklamaların maksadını aştığını belirterek İYİ Parti'deki yönetici görevinden istifa ettiğini duyurdu.

Habertürk yazarı Nagehan Alçı’nın Altılı Masa’nın muhtemel cumhurbaşkanı adayına dair sorularını cevaplandıran Cihan Paçacı’ya göre, Kemal Kılıçdaroğlu’na “sokakta itiraz” var ve İYİ Parti bu itirazı “görmezden gelemez.”

“Sokakta Kemal Bey’e itiraz görüyoruz, ‘dürüst değil mi?’ diye soruyoruz, ‘dürüst’ diyorlar. ‘Devlet tecrübesi yok mu?’ diyoruz ‘var’ diyorlar. ‘E o zaman?’ ‘Ama olmaz…’ Sokaktaki bu itirazı İYİ Parti olarak görmezden gelemeyiz Nagehan Hanım. Bu itiraz var.”

Paçacı, Nagehan Alçı’nın “Kemal Bey son derece kararlı, partisi de yekvücut şekilde arkasında sapasağlam duruyor. Siz Kılıçdaroğlu ile ilgili sahada olumsuz bir tablo var dediniz. Ne olacak o halde? Sayın Akşener ve İYİ Parti Kemal Bey’in adaylık talebi masaya geldiğinde ne yapacak” sorusuna ise şu yanıtı veriyor:

“Şayet böyle bir şey olursa İYİ Parti bu konuya itirazını kayda geçirmiş olur. Ondan sonra iki ihtimal var, ya Kemal Bey bu itiraza karşı yeni bir aday önerir ya da kendisinde diretir.”

Alçı ve Paçacı arasındaki konuşma daha sonra şöyle devam ediyor:

Sizce hangisi daha olası?

İkincisi gibi görünüyor.

O zaman ne olur?

Altılı Masa bir deklarasyon yayınlayabilir ve çoklu adayla çıkar, İYİ Parti de kendi adayını çıkarabilir. 2. tura kalanı destekleyin diyebilir.

Böyle bir senaryo mümkün mü? İYİ Parti aday olarak kimi çıkarır? Ekrem İmamoğlu’nu mu?

Bakın partide genel hava Ekrem Bey’den yana. Ama İYİ Parti kendi adayını çıkaracaksa bu asla CHP’li bir aday olmaz. Böyle bir şey doğru da değil. Zaten Meral Hanım başından beri bu belediye başkanları için genel başkanlarının göstermesi koşulu ile sıcak bakacağını söylüyor. Ekrem Bey de böyle bir şeye sıcak bakmaz. Böyle bir durumda İYİ Parti kendi içinden bir isim çıkarır.

Meral Hanım kendisi aday olur mu bu durumda?

Hayır, Meral Hanım başından beri çok net bir şekilde kendi ile ilgili feragatte bulundu, hedefini koydu.

Sayın Akşener ısrarla 2018’deki yanlışa düşmeyeceğini, ortak adayda ısrar edeceğini söylüyor ama Cihan Bey?

Tabii esas arzumuz ortak aday, ben size tüm seçenekleri sıralıyorum, böyle bir şey olacak demiyorum Nagehan Hanım. Size söyledim, partide genel eğilim Sayın İmamoğlu’na yakın ancak Sayın Kılıçdaroğlu’nun önermesi koşulu ile.

Sayın Paçacı bu durumda bugünkü toplantıda neler konuşulacak? İsim zikredilecek mi? Ve partideki genel hava böyleyse Sayın Kılıçdaroğlu’nun ismi geldiği takdirde adaylığına Sayın Akşener onay verecek mi?

Nagehan Hanım parti yetkili kurulları şu anda Kemal Bey’i onaylayacak noktada değil ama bu nihai olarak böyle devam edecek anlamına da gelmiyor. Meral Hanım konuyu yetkili kurullara getirecek, orada nihai karar alınacak.

İYİ Parti’de daha fazla Mansur Yavaş’ın adaylığına sıcak bakıldığı yönünde bir iddiayı seslendirenler de var. Bu iddiaya ne diyorsunuz?

Bizim partide başından beri hava aynıydı aslında. Mansur Bey’e yönelik tercih hiçbir zaman daha baskın olmadı. Ancak bugünkü toplantıda Genel Başkan masaya herhangi bir isim getirmeyecek, prensip olarak aday belirleme sürecini ele alacak, ancak diğer liderler isim zikreder mi onu bilemem…

Paçacı istifa etti

Paçacı bu açıklamaları sonrası İYİ Parti’nin Kurumsal İlişkiler Başkanlığı görevinden istifa ettiğini duyurdu. Paçacı’nın açıklaması şöyle:

“Aziz Milletimizin ilgisine.

“Ülkemizin ve milletimizin umudu olan Altılı Masa’nın Cumhurbaşkanı adaylık sürecine dair, bir gazeteciye verdiğim demecin, maksadı aşan yorumlara neden olduğunu görüyorum.

“Demokrasimize nefes aldıracak bir süreçte büyük emek harcayan,

“Sayın Genel Başkanımızı ve partimizi,

Aynı zamanda, Altılı Masayı oluşturan Sayın Genel Başkanların iradelerini koruyup kollamak amacıyla;

“İYİ Parti’deki Kurumsal İlişkiler Başkanlığı görevimden istifa ediyorum.

“Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarım.”

- Advertisment -