Ana SayfaHaberler“Çok korkuyorum, lütfen beni almaya gelin.” 6 yaşındaki Hind Rajab, yardım çağrısından...

“Çok korkuyorum, lütfen beni almaya gelin.” 6 yaşındaki Hind Rajab, yardım çağrısından 12 gün sonra Gazze’de ölü bulundu

İsrail ordusunun ateş açtığı araçta akrabalarının cesetleri arasından Kızılay görevlilerine üç saat boyunca “Beni almaya gelecek misiniz?” diye yalvaran ve 12 gündür akıbeti bilinmeyen altı yaşındaki Gazzeli Hind Rajab’ın cesedi İsrail ordusunun bölgeden çekilmesinden sonra bulundu. Hind ile birlikte akrabalarının ve küçük kızı kurtarmaya giderken vurulan Kızılay ambulans ekibinin de cesetlerine ulaşıldı

“Çok korkuyorum, lütfen gelin”, altı yaşındaki Hind Recep’in Gazze’de ailesinin arabasına ateş açılmasının ardından kurtarma ekiplerine yaptığı telefon görüşmesinde söylediği son sözler böyleydi.

Araçta mahsur kalan ve etrafı ölü akrabalarıyla çevrili olan Hind Recep, üç saat boyunca Kızılay’a kendisini kurtarması için yalvardı.

Ancak Kızılay, 29 Ocak’ta Hind’in yardımına gönderilen ambulansla irtibatı kaybetti ve ambulans mürettebatı ile Hind kayıplara karıştı.

12 gün sonra Hind, ailesi ve onu kurtarmaya giden ambulans ekibi Gazze Şehri’nin Tel el-Hava bölgesinde ölü bulundu.

Dedesi Baha Hamada AFP’ye,”Hind ve arabadaki diğer herkes şehit oldu. Aile üyeleri bölgeye ulaşabildi çünkü İsrail güçleri bugün şafak vakti geri çekildi” dedi.

Hind’in annesi Wissam Hamada, habere isyan etti: “Kızımın yardım çığlıklarını duyup da onu kurtarmayanlardan kıyamet günü Allah’ın huzurunda hesap soracağım.”

Filistin Kızılay Derneği (PRCS) bombalanan ambulansın yerinin birkaç metre ötede tespit edildiğini ve iki sağlık görevlisi Yusuf Al-Zeino ve Ahmed Al-Madhoun’un da öldürüldüğünü açıkladı.

29 Ocak’ta Hind, amcası, halası ve kuzenleriyle birlikte yaklaşan İsrail güçlerinden kaçmaya çalışırken arabalarına ateş açılmıştı.

Hind’in annesi ve büyük kardeşleri ise yaya olarak yola çıkmışlardı.

PRCS ilk olarak Hind’in 15 yaşındaki kuzeni Layan Hamadeh ile görüşmüş.  Anne babası öldürülen küçük kız “Bize ateş ediyorlar. Tank yanımda” derken telefon görüşmesi silah sesi gibi gelen bir sesle kesilmişti.

Daha sonra Filistin Kızılay’ı Hind’le irtibat kurdu. Üç saatlik telefon konuşmasının yayınlanan kısmında küçük kız, “Gelin beni alın. Gelip beni alacak mısınız?” diye görevlilere yalvarıyordu.

Telefonla küçük kızla görüşen görevli, üç saat boyunca ambulanslarına bölgeye giriş izni verilmesini beklerken kendilerini “çaresiz” hissettiklerini söyledi:

“Sağlık Bakanlığı ile temasa geçtik ve onlar da İsrailli yetkililerle güvenli erişimimizi koordine ettiler. Ambulansı hareket ettirmemiz için bize yeşil ışık yakıldı.”

Ancak ambulans bölgeye ulaştıktan kısa bir süre sonra ona da ateş açıldı:

“Önce [sağlık görevlileri] İsrail güçlerinin üzerlerine lazer ışıkları tuttuğunu söylediler… Sonra bağlantıyı kaybetmeden önce bir silah sesi duyduk. Silah sesi ya da patlama gibiydi, ne olduğundan emin değildik.”

Ambulans, Hind’in ailesinin arabasından metrelerce uzakta bulundu.

PRCS İsrail’i ambulansı kasıtlı olarak hedef almakla suçladı. Yapılan açıklamada, “İşgal, ambulansın Hind’i kurtarmak üzere bölgeye ulaşması için önceden koordinasyon sağlanmasına rağmen Kızılay ekibini kasıtlı olarak hedef aldı” denildi.

- Advertisment -