Ana SayfaHaberlerEkonomiÇölde kum bitti: Akaryakıta yeni zamlar direkt pompa fiyatına yansıyacak

Çölde kum bitti: Akaryakıta yeni zamlar direkt pompa fiyatına yansıyacak

Akaryakıtta son yapılan zamların ardından eşel mobil desteği motorin ve LPG Otogaz için sona erdi. Benzinde de sınıra sadece 23 kuruş kaldı. İlave bir düzenleme yapılmaması durumunda, bu süreçten sonra gelen zamanlar pompaya doğrudan yansıyacak.

Akaryakıt fiyatlarında uygulanan eşel mobil sistemiyle petrol fiyatları, döviz kuru ve uluslararası ürün fiyatlarındaki artış sonucunda yurt içi pompa fiyatlarında meydana gelen yükselişler, ÖTV ayarlamasıyla tüketiciye zam olarak yansıtılmadan dengelenmeye çalışılıyor.

Akaryakıt fiyatlarındaki artış eylül ayının başından bu yana hızlandı. Bu dönemde benzine 3, motorine 5, LPG’ye ise 2 kez artış yapıldı.

Dünya’nın haberine göre; Eylül başından 9 Ekim’e kadar benzine gelen 0,80 kuruşluk zam eşel mobil sisteminden karşılandığı için pompa fiyatlarına yansımadı.

Motorine yapılan 1,03 liralık zam eşel mobilden karşılandı. 8 Eylül’den yapılan 0,23 kuruşluk artış ise eşel mobilde sınırına gelindiği için pompaya yansıdı.

LPG Otogazda ise eylül ayından itibaren yapılan 0,86 kuruşluk artış direk pompaya yansıdı.

Akaryakıtta kamu desteği motorin ve LPG Otogaz için sona ererken, benzin için de sınıra yaklaşıldı.

Şu andaki güncel piyasa değerleri ve kur oranlarına bakıldığında, önümüzdeki günlerde benzin ve motorine yeni bir zam gelebileceği öngörülüyor.

Eşel mobil desteğin sona ermesi sebebiyle zamların direkt olarak pompaya yansıması bekleniyor. 

Kaynak: Cumhuriyet

- Advertisment -