Cumhurbaşkanlığı’nın yeni çılgın projesi: “Dünya GAFAM’dan büyüktür”

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, TRT Akademi dergisine verdiği röportajda Google, Apple, Facebook, Amazon gibi teknoloji devlerine rakip olarak Türkiye'de de teknoloji şirketlerinin geliştirilmesini amaçladıklarını söyledi. Koç, "Dünya GAFAM'dan (Google, Amazon, Facebook, Apple, Microsoft) büyüktür. Bu GAFAM’ın muadillerini yapmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, TRT Akademi dergisine bir röportaj verdi.

Röportajında Koç, teknoloji devi şirketlerin muadillerinin yapılmasını hedeflediklerini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Sayın Cumhurbaşkanımız her zaman diyor ya, ‘Dünya beşten büyüktür’diye, ben de dijital anlamda onun bir benzerini söylüyorum: Dünya GAFAM’dan büyüktür. GAFAM, yani Google, Apple, Facebook, Amazon, Microsoft.

“Google, bizim bütün arama sistemlerimizi biliyor. Apple hem bilgisayarımızı hem telefonumuzu biliyor. Biyometrik verilerimizin dışında parmak izlerimizi de aldı. Facebook, kimi sevip sevmediğimizi ne yiyip ne içtiğimizi bile biliyor. Amazon, nasıl alışveriş yaptığımızı, hangi filmleri izlediğimizi neyi sevip sevmediğimizi biliyor. Microsoft, kullandığımız bütün işletim sistemlerimizin bilgisine sahip

“Bu şirketler bu kadar büyük bir veriye sahip durumdayken sizin özgürlük ve demokrasiden bahsetmeniz biraz zor. Çünkü bu beş firma sizinle alakalı birçok devletin bildiği bilgiden daha fazlasını biliyor. Eğer bu firmalar ellerindeki bütün verileri birbirleriyle paylaşsalar halimiz harap olur. Bu anlamda bakıldığında veri güvenliği bizim sınırlarımızın güvenliği kadar önemli ve önceliklidir.”

Önceki İçerikMaltepe’de çöp krizinde mutlu son: CHP’li belediye ve DİSK anlaştı
Sonraki İçerikKarabekir’in Kürt meselesi – 1