Danıştay 10. Daire, İstanbul Sözleşmesi’ni fesheden Cumhurbaşkanlığı’ndan savunma istedi

CHP, DEVA ve Gelecek partisi ile barolar ve kadın örgütleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul Sözleşmesi’ni fesih kararının iptali istemiyle Danıştay’a başvurmuştu. Danıştay 10. Daire davaya bakmaya başlamadan önce Cumhurbaşkanlığı’ndan sözleşmenin hangi gerekçelerle feshedildiğini belirten bir savunma istedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımladığı kararla, 2011’de Türkiye’nin taraf olduğu Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’nin Türkiye Cumhuriyeti Bakımından Feshedilmesine hükmetti. Erdoğan, bunu Cumhurbaşkanına uluslararası sözleşmeleri onaylama yetkisi veren 9 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 3. maddesine dayandırdı.

Erdoğan’ın fesih kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali talebiyle çok sayıda kişi ve kurum, Danıştay‘a başvurdu. Bunlar arasında CHP, barolar ve kadın örgütleri başı çekti.

Ankara Gazetecisi’nden Alican Uludağ’ın haberine göre, açılan davaya bakan Danıştay 10. Daire, yürütmeyi durdurma kararından önce Cumhurbaşkanlığı’ndan savunma istedi. Danıştay, sözleşmenin neden iptal edildiğini hem usulü hem de esas yönünden gerekçelerini sordu.

Cumhurbaşkanlığı’nın göndereceği savunmanın ardından Danıştay 10. Daire, önce yürütmeyi durdurma, ardından ise iptal talebini karara bağlayacak.

10. Daire, daha önce Ayasofya‘nın müze statüsünün iptal edilmesi kararına imza atmıştı.

Önceki İçerikMurat Belge ‘Oh olsun’cuları yazdı
Sonraki İçerikAdana Demirspor ve Adana’nın ruhu…