Davutoğlu’ndan Kürtçe seçmeli ders çağrısı: “Bu topraklarda yaşayan herkesin bu kadim dili merak edip öğrenmesini dilerim”

Okullarda seçmeli dil olarak Kürtçe'nin seçilmesi için son güne gelindi. Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu Twitter’dan bir çağrı yaparak, "Sadece anadili Kürtçe olanların değil, bu topraklarda yaşayan herkesin bu kadim dili merak edip öğrenmesini dilerim" dedi.

Gelecek Partisi Van İl Başkanlığı’nın Twitter hesabından, “Okullar da seçmeli derslerin seçilmesi için son üç gün kaldı. Bu sebeple İl Başkanımız ve İl Başkanlık Kurulumuzun tüm anne ve babalara çağrısı var. Çocuklarımıza seçmeli ders olarak Kürtçe’yi seçelim ve ana dilimizi unutturmayalım. Ana dil mukaddestir” notuyla bir video paylaşıldı.

Bu videoyu alıntılayan  Davutoğlu; hesabından Türkçe ve Kürtçe birer notla paylaşım yaptı:

“Sadece anadili Kürtçe olanların değil, bu topraklarda yaşayan herkesin bu kadim dili merak edip öğrenmesini dilerim.

Hêvî dikim ne tenê ew kesên ku zimanê wan yê zikmakî Kurdî ye, herkesên ku li ser vê erdnîgariyê dijîn vî zimanê qedîm meraq bikin û hîn bibin.”

Ders tercih dönemi bugün (21 Ocak) sona eriyor

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 3 Ocak’ta başladığı açıklanan seçmeli ders tercih dönemi yarın (21 Ocak) itibariyle sona eriyor.

Bir süredir milletvekili, yazar ve aydınlar tarafından Kürtçe’nin seçmeli ders olarak tercih edilmesi için ebeveynlere ve öğrencilere çağrı yapılıyor.