Demirören’in, kredi borcuna karşılık Ziraat’e verdiği 650 milyon dolarlık arazi şimdi 65 milyon dolar!

Demirören Holding, Doğan Medya’yı satın almak için Ziraat Bankası’ndan çektiği 750 milyon dolar krediyi, ipotek olarak gösterdiği arazisini bankaya devrederek ödemiş. Ne var ki Ziraat Bankası bu ‘alışveriş’ten büyük bir zarara uğradı. Çünkü arazi borç karşılığında bankaya devredildiğinde ‘imarlı’ydı ve rayiç bedeli 650 milyon dolardı. Fakat bir süre sonra, zaten mahkemelik olan arazinin imar izni kaldırılınca değeri 65 milyon dolara geriledi. Yani Demirören grubu borcunun 650 milyon dolarını kapattı fakat kasasına 650 milyon girdiğini düşünen bankanın kasasında şu anda 65 milyon dolar var.

Sedat Peker’in Demirören Holding’in Doğan Medya’yı satın alırken Ziraat Bankası’ndan kullandığı kredi ile holdinge ait içinde golf sahasının bulunduğu Kemer Country’deki araziye ilişkin iddialarından sonra tartışmalı kredi yeniden gündeme geldi. Peker’in iddialarının ardından, söz konusu arazi ve krediyle ilgili yeni gelişmeler ortaya çıktı.

Cumhuriyet’in haberine göre süreç adım adım şöyle gerçekleşti:

– Kemer Country projesi Kemer Yapı ve Turizm AŞ tarafından 1990’lı yılların başında hayata geçirildi. Yaklaşık 2 bin dönüm arazi üzerine kurulu bulunan Kemer Country projesinde zaman içerisinde golf sahası ve otellerin dışında sosyal tesisler, villalar gibi ilave yatırımlar yapıldı. Şirket sahibi Esat Edin’in Kazdağları’nda 3 çocuğuyla birlikte sel sularına kapılarak 2008 yılında hayatını kaybetmesi sonrası gelişen süreçte şirket iflastan döndü ve şirketin çoğunluk hisseleri Demirören Grubu’na geçti.

– Demirören Holding 4 Nisan 2018’de Ziraat Bankası kredisiyle Doğan Medya Grubu’nu satın aldı.

– Kemer Yapı ve Turizm AŞ’nin sahibi Demirören Holding 2018 yılının yaz aylarında İstanbul Göktürk Kemer Country’deki golf arazilerini Ziraat Bankası’ndan çektiği 300 milyon dolar ve 1 milyar 118 milyon 330 bin liraya (toplamda 750 milyon dolar) karşılık ipotek etti.

– İpotekten kısa bir süre sonra 4 Eylül 2018’de araziler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eliyle imara açıldı. Bakanlık tarafından hazırlanan imar planlarıyla alana ortalama 200 metrekare büyüklüğünde 306 adet konut yapılması izni verildi. Konut yapılması planlanan bölüm yaklaşık 26 futbol sahasına denk geliyordu.

Bakanlığın itirazları reddedildi

– Bölge sakinleri bakanlığın kararına karşı çok sayıda dava açtı. 2019 yılında açılan davada mahkeme, planın iptal edilmesine karar verdi. Bakanlık planda bazı düzenlemeler yaparak tekrar askıya çıkardı. Bölge sakinleri bu plana karşı da dava açtı.

– Bu sırada Demirören’e ait söz konusu ipotekli arazilerin çekilen krediye karşılık Ziraat Bankası’na devredildiği öğrenildi.

– Bakanlığın ikinci planına karşı açılan davalarda da mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi ve bakanlığın itirazları reddedildi.