Önce Demirtaş, ardından Buldan ve Sancar: Demokratik siyasette ısrarcı olacağız

Dün gece Mersin’de polisevine yapılan saldırı bugün önce HDP eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, ardından eş genel başkanlar Pervin Buldan ve Mithat Sancar tarafından kınandı. Her iki açıklamada da “demokratik siyasetti ısrar” vurgusu öne çıktı.

Edirne Cezaevi’nde bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Mersin’in Mezitli ilçesinde bir polisin hayatını kaybettiği PKK saldırısını kınadı.

Demirtaş’ın sosyal medya hesabından şu mesaj paylaşıldı:

“Mersin’deki silahlı saldırıyı kınıyorum. Siyasetin sorumluluğu, şiddet dışı çözümlerde ısrarcı olmaktır. Ölümleri durdurmaktır. Şiddetin her türlüsüne karşı çıkacağız, demokratik siyasette ısrarcı olacağız. Bunun herkes tarafından net olarak bilinmesini isterim.”

Mersin’deki saldırıyı kınıyoruz

HDP eş eş genel başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar da ortak bir yazılı açıklamayla saldırıyı kınadı. Açıklamada şöyle denildi: 

“Özellikle seçimlere yaklaşmakta olduğumuz bugünlerde ortalığı bulandırmak, yeni bir şiddet dalgasını ve provokasyonları, Haziran-Kasım 2015 dönemindeki gibi kullanmak amacında olanların bu hevesleri karşısında suskun kalınamaz. 

“Demokratik siyaset alanını daraltmak ve işlevsiz hale getirmek amacında olanların bu hesabını boşa çıkarmak hepimizin demokratik görevidir. 

Mersin’de yaşanmış olan saldırıyı kınıyor ve karanlıkta bırakılan noktaların da aydınlatılmasının gerekliliğini vurguluyoruz. 

“HDP olarak bizler, şiddet karşısında demokratik siyaseti ısrarla savunma ve uygulama tutumumuzu sürdüreceğiz.”