DEVA’dan Yavaş’a cevap: “Herkes mutabakata uygun hareket etmeli”

DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, “Altılı Masa’daki beş liderin Cumhurbaşkanı Yardımcısı olmak yerine milletvekili olmalarının daha mantıklı olduğunu düşündüğünü ve bunu liderlere önereceğini” söyleyen Mansur Yavaş’a yanıt verdi: “Konu da altı liderin imzasıyla mutabakata bağlanmıştır. Herkesin o mutabakata uygun hareket etmesi gerekir. Aksi taktirde imzaya aykırı hareket edilmiş olur. Sayın Yavaş’ın bir önerisi varsa Sayın Kılıçdaroğlu üzerinden elbette ki masaya getirebilir.” “Cumhurbaşkanlığı yardımcılığı ile belediye başkanlığını aynı anda yürütebilmek anayasal olarak mümkün değil”.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, dün (17 Mart) katıldığı Habertürk canlı yayınında, şöyle demişti: 

“Birkaç gün vaktimiz olsaydı şunu önerecektik, Cumhurbaşkanı yardımcısı olarak beni ve Ekrem Başkanı ilan edin, sayın genel başkanlarımız milletvekili olsun ve partilerin başında olsunlar diyecektik. Kendi gruplarının başında olmasının daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Bu benim fikrim. Bunu sayın genel başkanlarla konuşacağım ama takdir masanın.’’ 

T24’ten Eray Görgülü, Yavaş’ın ifadelerini DEVA Partisi Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü İdris Şahin’e sordu.

Cumhurbaşkanı yardımcılığı konusundaki kararın altı liderin mutabakatı ile alındığını hatırlatan Şahin, şunları söyledi:

“Müzakereyle karar verildi, yol haritasına işlendi”

“Parti liderlerinin milletvekili olması ile ilgili teklifi yapacak olan da yine parti liderleridir. Masaya ne getirilmişse o değerlendirilmiştir. İstişare, mutabakat ve müzakere ile cumhurbaşkanı adayı da belirlenmiştir. Cumhurbaşkanı yardımcılıkları ile ilgili konu da altı liderin imzasıyla mutabakata bağlanmıştır. Herkesin o mutabakata uygun hareket etmesi gerekir. Aksi taktirde imzaya aykırı hareket edilmiş olur ve bu da hiçbir liderden beklenemez. Eğer başka bir karar alınacaksa da yine o yer de altı liderin toplanacağı masadır. O masaya Sayın Mansur Yavaş’ın ismini bir lider getirmiştir ve o liderin talebi doğrultusunda müzakereyle karar verilmiştir, bu da yol haritasına işlenmiştir. Herkesin imzasının arkasında durma yükümlülüğü bulunmaktadır. Geçiş Sürecinin Yol Haritası’na dair farklı öneriler getirmek de yine sadece altı lidere mahsustur. Örneğin ben DEVA Partisi’nin Sözcüsü olarak o masaya öneride bulunamam. Sayın Yavaş’ın bir önerisi varsa Sayın Kılıçdaroğlu üzerinden elbette ki masaya getirebilir.”

“İki görevi aynı anda yürütmek anayasal olarak mümkün değil”

Yavaş, cumhurbaşkanı yardımcılığı ile belediye başkanlığının aynı anda yapılıp yapılamayacağına ilişkin soru üzerine de, “Sayın Binali Yıldırım için aynı fikri önerenler, İBB Başkanı olunca cumhurbaşkanı yardımcısı olacak diyenler şimdi olmaz diyorlar. Hocaların hocası Ergun Özbudun dün yaptığı açıklamada bunun gayet mümkün olduğunu açıkladı” demişti. 

DEVA Sözcüsü Şahin ise “Cumhurbaşkanlığı yardımcılığı ile belediye başkanlığını aynı anda yürütebilmek anayasal olarak mümkün değil” dedi.