Dilipak’a ‘AKP’nin papatyaları’ yazısı nedeniyle 100 bin lira tazminat cezası

Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak'a İstanbul Sözleşmesi'ni savunan kadınlara karşı 'AKP'nin papatyaları' ve 'fahişe' ifadelerini kullanması nedeniyle 81 ilde AK Parti Kadın Kolları’nın açtığı davada 100 bin liralık manevi tazminat cezası verildi. Dilipak sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “12 Martta da, 12 Eylülde de, 28 Şubatta da, askeri mahkemede de yargılandım. Bugün de yargılanıyorum. Bu dönemleri yakından tanıdım. Gidişat iyi değil. Adalet mülkün temelidir. Bu temele zarar vermeyin, zarar veren altında kalır” dedi.

Yeni Akit gazetesi köşe yazarı Abdurrahman Dilipak’ın İstanbul Sözleşmesi’ni konu aldığı yazısı nedeniyle AK Parti Kadın Kolları ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olduğu KADEM tarafından açılan davada karar duruşması görüldü.

Ankara 35. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davada, Dilipak’ın avukatı “Ceza davası ile bağlı kalınması yerleşik içtihatlar gereği gerekmektedir. Bu nedenle mahkemenin ara karardan dönmesini talep ediyoruz” dedi.

Dilipak ise savunmasında şunları söyledi:

“Ceza dosyasının bekletici mesele yapılmasını talep ediyorum çünkü bu yazıların yazılmasından önce istişare toplantılarında bulundum. Hatta İsrafil Kışla ve Yalçın Koçak, Erman Tuncer ve Sırrı Çağlar’ın da konuya ilişkin tanık olarak dinlenmesini talep ediyorum. Çünkü bu kişiler ceza dosyasına dayanak soruşturma aşamasında tanıklıklarına başvurulmuştur. İlgili ceza dosyasındaki yargılamada matufiyet konusundaki tüm itirazlar değerlendirilecektir bu sebeple mahkemenizdeki yargılamada bu hususun tespiti şart olduğundan bekletici mesele yapılmalıdır.”

Savunmaların ardından verilen süre içinde şahitlerin belirtilmediği için talepleri reddeden hakim, kararını açıkladı.

Mahkeme tarafından Dilipak’a 100 bin liralık manevi tazminat cezası verildi.

Abdurrahman Dilipak, kararın açıklanmasının ardından sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“AKP’nin Papatyaları” başlıklı yazım için 81 ilde yapılan suç duyurusu üzerine açılan Ceza davası İstanbul-Küçükçekmece 2 Asliye Ceza’da sürerken, (Yeni duruşma Mart 2022), açılan Hukuk/Tazminat davası Ankara 35 Asliye Hukuk Hukuk Mahkemesinde görülmeye devam etti.

Ben ekleriyle birlikte 44 sayfalık bir savunmaya başladım. Daha onda birini izah ettim, yazılı sunduğum beyanım incelenmeden mahkeme karara gitti. 100.000.-TL tazminata hükmetti. Tabi istinafa itiraz edeceğiz. Mahkeme zabtı ve savunmamı http://dilipak.com’da izlemek mümkün.

Bize hayır gibi gelen şeylerde şer olabileceği gibi, şer gibi gelen şeylerde Allah hayır murat etmiş olabilir. Hasbunallahu veniğmel vekil. Bütün davaların temyiz edileceği bir gün var.Amenna.Muhakkak ki her şeyive akıllardan geçenleri bilen,gören,duyan, hüküm sahibi bir Allah var.

12 Martta da, 12 Eylülde de, 28 Şubatta da, askeri mahkemede de yargılandım. Bugün de yargılanıyorum. Bu dönemleri yakından tanıdım. Gidişat iyi değil.Adalet mülkün temelidir. Bu temele zarar vermeyin, zarar veren altında kalır.”

Bazı sosyal medya kullanıcıları da Dilipak’a verilen bu cezayı eleştirdi:

Ne olmuştu?

Dilipak, Yeni Akit’te, İstanbul Sözleşmesi’ni konu aldığı “AKP’nin papatyaları” başlıklı yazısında şu ifadeleri kullanmıştı:

“AK Parti içindeki AKP’liler, FETÖ’nün zihniyet ikizi gibi davranıyorlar.

Hem uluslararası fonlarla destekleniyorlar hem de kamu fonlarını kullanıyorlar. Malum ‘Yeşil Sermaye’ de bunlara sponsor olabiliyor. Koç kadar, Sabancı kadar, Eczacıbaşı kadar bizim ‘Yeşil sermaye’ davasına sadakat gösterip, bu fahişelere ve onların türevlerine karşı seslerini yükseltebilecekler mi? Konfeksiyoncu, gıda zinciri, finans kuruluşu, ses ver Türkiye! Ne bekliyorsunuz!”

Dilipak’ın bu yazısı AK Parti Genel Merkezi başta olmak üzere partinin çeşitli kademelerinden tepki görmüştü. AK Parti, 81 ilde Dilipak hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.