Diyarbakır’da Ahmet Güneştekin’in “Hafıza Odası” sergisine saldırı

Bir grup genç; Diyarbakır’ın tarihi Keçi Burcu’nda 16 Ekim’de açılışı yapılan sanatçı Ahmet Güneştekin’in “Hafıza Odası” sergisine saldırdı. “Amed uyuma, hafızana sahip çık” sloganları atan saldırganlar, bazı tabutları surlardan aşağıya attı.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın (DTSO) ev sahipliği ve Pilevneli Galeri sunumuyla Diyarbakır’ın tarihi Keçi Burcu’nda 16 Ekim’de açılışı yapılan Ahmet Gümüştekin’in “Hafıza Odası” sergisine saldırı gerçekleşti.

Saldırganlar, “Amed uyuma, hafızana sahip çık” sloganlarının ardından bazı tabutları surlardan aşağıya attı.

Saldırıda bulunan gençler, yaptıkları açıklamada şu ifadeleri kullandılar:

“Burada yapılan sergi değil, Kürt halkının, Amed halkının bütün değerlerine ihanettir. Sergi adı altında gösterilen tabutlar, faili meçhul cinayetlerdir. Dönemin İçişleri Bakanı Meral Akşener, bu serginin açılışına çelenk göndermiştir. Hem katledip hem de çelenklerle bunları kutlamak, açılışlarını Kürtçe şarkılarla yapmak, Kürtçenin yasak olduğu bir dönemde, insanların sırf Kürt olduğu için katledildiği bir dönemde, bu tabutları, aşağıda görülen ayakkabıları asmak, bütün Kürt halkına, bütün Kürt değerlerine ihanettir. Eğer gerçekten hafıza görmek istiyorsanız, Surlara bakmanız yeterlidir. Evlerimiz yıkıldı, yerine Surla alakası olmayan evler yapıldı. İnsanlarımız katledildi. O nedenle yapılan sergi değil, bizim bütün değerlerimize ihanettir.”

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Önceki İçerikŞam’da patlama: 14 kişi hayatını kaybetti
Sonraki İçerikSiyasi cinayetler tartışmasına Alaattin Çakıcı da dahil oldu: “İlk cinayetiniz ben olayım”