Ana SayfaHaberler"Seçimden 10 gün sonra $, TL'ye karşı %16 değer kazandı"

“Seçimden 10 gün sonra $, TL’ye karşı %16 değer kazandı”

Dün (6 Haziran) 21,57 seviyesinden kapanan dolar kuru, bugün (7 Haziran) 23,00 seviyesinin de üzerini gördü. Değer kaybı yüzde 7'nin üzerinde. Kurdaki bu yükselişi ekonomistler attıkları tweetler ile değerlendirdi. Gürses: “Bütün o palavralar kapaklar açıldığında böyle ortaya çıkabilecek tabloyu saklamak için atıldı”, Ulusoy: “Acı reçete ne demektir? Günaydın!”, Demir: “Olan rezervlere oldu!”, Cibre: “Yavaş salın, ipi yavaş”, Demirtaş: “Top yere düşmeden sekmez …!”, Rota: "Seçimden 10 gün sonra $, TL'ye karşı %16 değer kazandı", Turhan: "Değişim dönemlerinde temkinli davranmak gerekir."

İbrahim Turhan:

“Finansal varlık fiyatlarının uzun süre piyasa dengesinin dışında müdahale ile yönlendirildiği durumlarda, müdahale kesilince normalleşme süreci sonuçlanıncaya kadar ve her halükarda başlangıçta aşırı tepkiler olması (overshooting) sıklıkla gözlenen bir durumdur. Sakin olmak gerek. Kur ve faiz birbirine bağlı değişkenlerdir. TCMB’nin önümüzdeki dönemde “rasyonelleşme” çerçevesinde nasıl bir para politikası çizgisi izleyeceği, bankacılıkla ve döviz işlemleri ile ilgili düzenlemelerin nasıl gevşetileceği ve maliye politikasına ilişkin kararlar önemli olacak.Bunları görmeden kurla ilgili aşırı tepki vermek, âfâkî yorumlar yapmak yanıltıcı olabilir. Değişim dönemlerinde temkinli davranmak gerekir.”

Kerim Rota:

“Seçimden 10 gün sonra $, TL’ye karşı %16 değer kazandı. Herşey seçim içindi. Kurlar 9 aydır TCMB rezerv satışı, sermaye kontrolleri ve sözlü müdahale ile baskılanıyordu. Yay şimdi gevşetilse de nerede gerçek bir piyasa dengesi oluşacağı belirsiz. Bu seviyede bile şirketlerin döviz alması yasak, tek satıcı TCMB. Kurlar bu seviyede kalsa bile KKM’ye ödenecek kamu kaynağı bu sürede 200 Milyar TL’yi aşacak. Kur artışı enflasyonu arttıracak. Bu artışın hepsi Haziran enflasyonuna yansımayacağı için ücretler yazın enflasyon karşısında yine eriyecek. Kötü ekonomi yönetiminin ve “faiz sebep, enflasyon netice” safsatasında ısrarın bedelini bir kez daha sabit gelirli vatandaşlar ödeyecek. Bununla da bitmeyecek, devreye maliye politikası da girecek. Korkarım ki pek yakında sabit gelirlilere yönetilen fiyatlara yapılan zamlar ve dolaylı vergilerle bir darbe daha vurulacak.”

Uğur Gürses: 

“Bütün o palavralar kapaklar açıldığında böyle ortaya çıkabilecek tabloyu saklamak için atıldı. Ülkenin milyarlarca dolar döviz rezervleri berbat politikaların sonuçlarını örtülemek için eritildi…”

Veysel Ulusoy: 

“Acı reçete ne demektir? Günaydın!”


Oğuz Demir: 

“Şimdi kur da zaten tüm iş yapanların kendi arasında fiyatlama yaparken kullandığı seviyelere, yani gerçeğe geliyor. Olan rezervlere oldu!”

İris Cibre: 

“USDTRY 22.80. Baraj toptan açıldı belli ki. 1 TL’lik spike hoş değil. Yavaş salın, ipi yavaş”

Özgür Demirtaş:

“Top yere düşmeden sekmez …!”

Tunç Şatıroğlu:

“Bu sabah itibarıyla Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu göreve geldiğinden beri dolar kurundaki artış yüzde 213 oldu.”

- Advertisment -