Ana SayfaHaberlerDolar bugün kıpırdamadı: “Rezervlerden 2,5 milyar dolar yakıldı. Hala arka kapıdan devam”

Dolar bugün kıpırdamadı: “Rezervlerden 2,5 milyar dolar yakıldı. Hala arka kapıdan devam”

Seçim süreci ve öncesinde Merkez Bankası ve kamu bankaları üzerinden hükümet ‘arka kapı’ satışlarıyla dövizi baskı altında tutmaya çalışıyordu. Ancak 28 Mayıs'tan sonra bu politikasının gevşetilmesiyle kurda ani bir ralli yaşandı. Dün yüzde 7-8 artışlarla dolar 23’ü, avro 25’i geçti. Ancak bugün dün yaşanan dalgalanma olmadı. Bloomberg: Kamu bankaları bugün kura müdahale etmeye başladı, ekonomist Uğur Gürses: "2 Haziran haftası Merkez Bankası'na 3 milyar dolar depo yapan (mevduat yatıran) hangi ülke olmuş? 7 Haziran günü de bunun👆 2.5 milyar doları dövize müdahalede kullanılmış…Hala arka kapı devam."

Dün dolar kurunda yaşanan sert ralli sonrası ABD merkezli haber ajansı Bloomberg’ün aktardığına göre bugün kamu bankaları dolar kurunu dengelemek için Türk Lirası’nda savunma pozisyonuna geçti.

İktidar, seçim süreci ve öncesini kapsayan uzun süreden beri bazı düzenlemelerle, Merkez Bankası (MB) ve kamu bankalarının ‘arka kapı’ satışlarıyla dövizi baskı altında tutmaya çalışıyordu. MB, döviz kurunda artışını engellemek için rezervlerini kamu bankaları aracılığıyla eritiyordu.

Seçimler sonrasıysa iktidar, döviz kurlarını serbest bıraktı. Uzmanlar, Mehmet Şimşek’in ekonominin başına getirilmesiyle kurun serbest bırakıldığını düşünüyor. Dün, gün içindeki en büyük artışlar görüldü. Yüzde 7-8 artışlarla dolar 23’ü, avro 25’i geçti. Ekonomistlerse TL’nin kademeli olarak değer kaybetmesini beklediklerini ama dünkü hareketin ölçülü olmadığını söylüyor.

Ancak düne göre kurlar bugün daha sakin bir grafik izlemeye başladı. ABD’li finans ajansı Bloomberg‘in aktardığına göre kamu bankaları bugün kura müdahale etmeye başladı.

TCMB eski başekonomisti Ali Hakan Kara ve ekonomist Uğur Gürses ise twitter’dan yaptığı açıklamada rezervlerden 2,5 milyar doların yakıldığını söyledi:

“Dün yine rezervlerden 2,5 milyar doların yakıldığının anlaşılmasından sonra bugün CDS👇”

“2 Haziran haftası Merkez Bankası’na 3 milyar dolar depo yapan (mevduat yatıran) hangi ülke olmuş? 7 Haziran günü de bunun👆 2.5 milyar doları dövize müdahalede kullanılmış…Hala arka kapı devam.”

- Advertisment -