Barbados’un yeni ‘kraliçe’si dünyaca ünlü şarkıcı Rihanna

Barbados’ta bugün (30 Kasım) düzenlenen Britanya Kraliçesi 2. Elizabeth'i devlet başkanı statüsünden çıkarma töreninde Başbakan Mia Mottley, dünyaca ünlü Barbadoslu şarkıcı Rihanna’nın 'Barbados Ulusal Kahramanı' unvanına layık görüldüğünü açıkladı. Barbados'un 11. ulusal kahramanı ve 2. kadın ulusal kahramanı olan Rihanna'nın resmi adının önüne artık bir saygı unvanı da eklendi: The Right Honourable Robyn Rihanna Fenty.

Barbados, bugün (30 Kasım) cumhuriyet ilan ederek İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in devlet başkanlığı statüsüne son verdi. Britanya Kraliçesi 2. Elizabeth’i devlet başkanı statüsünden çıkarma töreninde konuşan Prens Charles, ülkesinin köleci geçmişiyle ilgili nedamet getirdi. Dünyanın en genç cumhuriyeti, açtığı yeni sayfaya, Rihanna’yı ulusal kahraman ilan ederek başladı.

Güney Karayipler’in ada ülkesi

Barbados, 29 Kasım’ı 30 Kasım’a bağlayan geceyarısı düzenlenen törenle dünyanın en yeni cumhuriyeti oldu.

Barbados’un başkenti ve en büyük şehri Bridgetown’da düzenlenen ve 2. Elizabeth’in büyük oğlu, Veliaht Prens Charles’ın da hazır bulunduğu törende Britanya Kraliçesi’ni temsil eden kraliyet bayrağı indirildi.

‘Gemi kalkıyor artık’

Genel Vali Dame Sandra Mason, ilk Barbados Devlet Başkanı olarak yemin edip görevine başladı. Mason, törende yaptığı konuşmada, “Barbados Cumhuriyeti’nin gemisi ilk yolculuğuna başlıyor. Fırtınalara göğüs germeyi başarsın, ülkemize vatan olsun ve halkımızı geleceğe taşısın”dedi. 2018’den beri adanın genel valisi olan 72 yaşındaki kadın lider, geçen ay parlamentoda yapılan oylamayla seçilmiş başkan olarak belirlenmişti.

Eski Britanya sömürgesi Barbados, bağımsızlığının 55. yıldönümünde kraliyetle bağlarını kesse de Britanya Milletler Topluluğu içinde kalmaya devam edecek.

‘Tarihimizi sonsuza dek lekeleyen köleliğin korkunç vahşeti’

Galler Prensi Charles, törende yaptığı konuşmada, “Geçmişimizin en karanlık günlerinden ve tarihimizi sonsuza dek lekeleyen köleliğin korkunç vahşetinden beri bu adanın insanları yollarını olağanüstü bir metanetle çizdi”dedi. 

Kendisini ‘Barbados dostu’ olarak tanımlayan Prens Charles, iki ülke ilişkilerinin anayasal değişime karşın devam edeceğini söyledi.

Ancak törenin katılımcıları arasında en dikkat çekici isim, Barbadoslu ünlü şarkıcı Robyn Rihanna Fenty oldu.

Dünyanın pek çok yerinde insanlar Barbados’u Rihanna’nın memleketi olarak biliyor. Tören Rihanna’ya ulusal kahraman nişanı verilmesine de sahne oldu.

‘Elmas gibi parlamaya devam et’

Başbakan Mia Mottley’nin 33 yaşındaki süper yıldızın’Barbados Ulusal Kahramanı’unvanına layık görüldüğünü açıklaması, tezahüratla karşılandı.

Rihanna’yı platforma çağıran Mottley, ünlü şarkısına atıfla “Elmas gibi parlamaya ve çalışmalarınla, eylemlerinle ulusunu onurlandırmaya devam et”diyerek resmen ulusal kahraman ilan etti.

Barbados’un 11. ulusal kahramanı ve 2. kadın ulusal kahramanı olan Rihanna’nın resmi adının önüne artık bir saygı unvanı da eklendi: The Right Honourable Robyn Rihanna Fenty.

Ünü ABD’dendünyaya yayılan, ancak Barbados’ta doğup büyüyen Rihanna, 2018 yılında Barbados hükümeti tarafındanOlağanüstü ve Tam Yetkili Büyükelçiolarak atanıp adaya eğitim, turizm ve yatırımı teşvik etmekle görevlendirildi.

Bugünkü resmî törenin ardından Britanya Kraliçesi’nin devlet başkanı statüsünde olduğu ülke sayısı 15’e indi. (Sputnik)

Önceki İçerikBAE ile barışın sonuçları: BAE’de tutuklu Türk aktivist serbest bırakıldı, avukatı Dubai’deki Peker’den haber alamıyor
Sonraki İçerikGeçiş sürecinde cumhurbaşkanının rolü