Birleşik Krallık’taki Trump karşıtı eylemlere binlerce kişi katıldı

 

Londra başta olmak üzere Glasgow, Edinburgh, Bristol'ında aralarında bulunduğu birçok şehirde düzenlenen protestolara binlerce kişi katıldı.

 

İngiltere Başbakanı Theresa May'e, "Trump'ın İngiltere ziyaretini iptal etme çağrısı" yapan kampanyada ise imza sayısı 1.5 milyonu aştı.

 

Başbakanlık ofisinden Pazartesi günü yapılan açıklamada, "May'in Kraliçe'nin davetini ABD Başkanı Trump'a iletmekten mutluluk duyduğu" ifadesi yer almıştı.

 

Aynı günün akşamında ise Başbakanlık ofisi önünde toplanan binlerce kişi Trump'ın planlanan ziyaretinin iptali için slogan attı.

 

Trump: Havaalanlarındaki sorunun nedeni kararnamem değil

 

Başbakan May'i de hedef alan protestocular, "Utan May" şeklinde slogan attı.

 

Theresa May, ABD ziyareti sonrasında gittiği Türkiye'de, ısrarlı sorulara karşın "Trump'ın vize sınırlaması kararını kınamaktan kaçınması" ile tepkilerin hedefi olmuştu.

 

Birleşik Krallık genelinde eylemler

 

Protesto gösterileri Birleşik Krallık'taki birçok şehirde daha düzenlendi.

 

Glasgow, Edinburgh, Cardiff, Newcastle, Sheffield, Oxford, Cambridge, Brighton, Gloucester, Leeds, York, Liverpool, Leicester gibi şehirlerde Trump karşıtı gösteriler yapıldı.

 

Yaklaşık 3 bin kişinin protesto için sokağa çıktığı Manchester'da Clare Solomon isimli bir gösterici, "Theresa May, Trump'la elele tutuştuğu ve ülkeye davet ettiği için bir utanç kaynağı" şeklinde konuştu.

Önceki İçerikTürkiye’den İsrail’e ilk ziyaret
Sonraki İçerikGerçeklerimi serbest bıraksam, masal olsalar