CIA’in gizli UFO belgeleri indirilebilir formatta yayımlandı

CIA'nın arşivinde bulunan 'tanımlanamayan uçan nesnelerle' ilgili binlerce gizli dosya indirilebilir formatta internette yayınlandı. Yayınlanan arşivde 2.2 milyondan fazla belge bulunuyor.

CIA’nın arşivinde bulunan ‘tanımlanamayan uçan nesnelerle’ ilgili binlerce gizli dosya indirilebilir formatta internette yayımlandı. Yayımlanan arşivde 2.2 milyondan fazla belge bulunuyor.

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın (CIA) UFO’larla ilgili arşivinin bir kısmı daha kamuoyuna açıldı.

Bilgi özgürlüğü aktivisti John Greenewald’ın ‘The Black Vault’ adlı internet sitesinde yayımlanan belgeler Greenewald’ın CIA’e yönelttiği 10 binden fazla talebin ve bugüne kadar binlerce sayfanın taranması sonucunda hazırlandı.

CIA, yayımlanan belgelerde ‘Tanımlanamayan Hava Olayları’ (UAP) başlığında bugüne kadar oluşturulmuş arşivin tamamının yer aldığını söylese de, Greenewald CIA’in bu iddiasını kanıtlamanın bir yolu olmadığı görüşünde.

Black Vault’ta yer alan yazıda, CIA’in daha önce yayımlanmış kayıtlardan oluşan bir CD hazırladığı ve sitenin ‘olabildiğince eksiksiz bir arşive sahip olmak için’ içeriği geçen sene edindiği belirtildi.

Yayımlanan arşivde, bir Rus şehrinde yaşanan ‘muhteşem patlama’ da dahil olmak üzere çok sayıda ilgi çekici belge yer alıyor.

Ortaya çıkan belgeler arasında dikkat çekici olan bir diğeri ise CIA Bilim ve Teknoloji müdür yardımcısının ‘ofisine elle taşınan’ bir nesneyle ilgili.

‘CIA yöneticisi nesneyi bizzat inceledi’

Belgeyi Twitter hesabından yayımlayan Greenewald, “Onu bizzat incelemek istedi ve sonra incelemeye devam etmeleri yönünde tavsiyede bulundu. Bu tavsiye gizli tutuldu” dedi.

​Greenewald ayrıca, CIA’e gönderdiği taleplerle ilgili olarak kuruluşun ‘yardımcı olmaktan çok uzak’ bir tutum aldığını söyledi ve “CIA, kayıtlarını makul bir şekilde kullanmayı inanılmaz derecede zorlaştırdı. Belgeleri, hiç güncel olmayan ‘.tif’ formatında sundular ve bu format insanların belgelerin içinde arama yapmalarını ve araştırmalarını çok zorlaştırıyor” dedi.