Dolar ve Euro, Türk Lirası karşısında rekor düzeyleri gördü

Türk Lirası'nda değer kaybı sürüyor. Bugün Dolar/TL kuru 7,25'i aştı. Euro/TL kuru 8,60'ı, Sterlin/TL kuru ise 9,49'u gördü.

Türk Lirası’nda değer kaybı sürüyor.

Bu sabah Dolar/TL kuru yüzde 1’e yakın artışla 7,10’u aştı. Öğlene doğru bu rakam 7.25’e çıktı.

Euro/TL kuru 8,46’ı, Sterlin/TL kuru ise 9,34’ü gördü.

Böylece Euro ve İngiliz Sterlini, Türk Lirası karşısında rekor seviyelere yükseldi.

Reuters haber ajansına konuşan Commerzbank’ın döviz ve gelişmekte olan piyasalar stratejisti Antje Praefcke, TL’nin değer kaybıyla ilgili yorumunda, “Merkez Bankası enflasyonla yeterince sert şekilde mücadele etmiyor ve reel faiz oranları da negatif seviyelerde” dedi.

Antje Praefcke, “Bu nedenle lira baskı altında kalacak gibi görünüyor” diye konuştu.

Kur neden yükseliyor?

Para piyasası uzmanları TL’deki değer kaybını ve Dolar/TL kurundaki yükselişi birkaç temel nedene bağlıyor.

Enflasyonun çift hanelerde kalmaya devam etmesine karşın Merkez Bankası’nın son bir yıl içerisinde politika faizini yüzde 24 seviyesinden yüzde 8,25’e kadar indirmesinin TL’nin cazibesini azalttığı ve yatırımcıların TL varlıklara olan ilgisinin azaldığı belirtiliyor.

Enflasyonun yüksek seyretmesine karşın faiz indirimlerinin sürmesi sonucunda Türkiye negatif reel faiz veren bir ülke konumuna gelmiş durumda.

Bir diğer gerekçe Merkez Bankası’nın azalan döviz rezervlerininTürkiye’nin TL’yi destekleme kapasitesine olan güveni azaltması olarak dile getiriliyor.

TL’nin baskı altında olmasına yol açan bir diğer neden ise koronavirüs salgını nedeniyle ülkeye döviz girişinde yaşanan düşüş olarak öne çıkıyor.

Reuters haber ajansı, para piyasası traderlarının yaptığı hesaplamalara göre Merkez Bankası ve kamu bankalarının 2019’un başından bu yana TL’yi desteklemek için piyasaya yaklaşık 110 milyar dolar sattığını aktarıyor.

Bu yolla piyasadaki döviz likiditesinin artırılması ve TL’nin desteklenmesi amaçlanıyor.

Yaz sezonunda Türkiye’ye gelen yabancı turist sayısında yaşanan düşüş, turizm gelirlerinin geçen yılların oldukça gerisinde kalmasına yol açmış durumda.

Kaynak: BBC Türkçe

Önceki İçerikMartı’nın girişimcisi: ‘Devlet, scooter trafiği aksatıyor diyorsa aksatıyordur!’
Sonraki İçerikANALİZ – Muhafazakâr camiada, ‘Sözleşme’ sarsıntısı