FARC: Silahları bırakacağız

2012'den beri Kolombiya hükümetiyle barış görüşmelerini sürdüren FARC'ın lideri Rodrigo Londono, yerel dergi Semana'ya verdiği röportajda "Silahsız siyasette yer alacağız" dedi.  Londono, "En geniş grupla anlaşmanın hayata geçirilebilmesi için siyasi senaryoya gireceğiz, silahları bir kenara bırakıp siyasi mücadeleye başlayacağız" diye konuştu.

 

Küba'daki görüşmelerin sonucunda FARC ile hükümet arasında, toprak reformu, uyuşturucu kaçakçılığının sonlandırılmarı ve FARC üyelerinin adalet sürecinden geçerek siyasete katılması müzakere ediliyor. Müzakerelerde mayınların temizlenmesi ve kayıp insanların bulunması da önemli başlıklar arasında.

 

'2018'teki seçimlere siyasi parti olarak girebiliriz'

FARC'ın silahsızlandırılması sürecinin de BM misyonu gözetiminde yapılması öngörülüyor.

Kolombiya güvenlik güçleriyle FARC'ın silahlı çatışmalarında 51 yılda 220 bin kişi öldü. Milyonlarca kişi de evlerini terketmek zorunda kaldı. 

FARC'ın üst düzey liderleri barış görüşmelerini desteklese de Londono silah bıraktıktan sonra ülkede sap grupların kendilerini hedef almasından korktuklarını söyledi.

 

FARC lideri, "Ortak kaygı, yoldaşların geçmişte saldırıya uğrayan Unión Patriótica'nın (Yurtsever Birlik Partisi) başına gelenler bizim başımıza gelir mi? Korku bu" dedi.

Londono, kaygılar giderilirse 2018'teki Başkanlık ve Parlamento Seçimleri için "2018'deki seçimlere siyasi parti olarak girebiliriz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Reuters

Önceki İçerikİdamdan 20 yıl sonra suçsuz bulundu
Sonraki İçerikMuhalifler: De Mistura’dan pozitif mesajlar aldık