Ana SayfaHaberlerDünyaFBI Clinton'un e-posta soruşturmasını tekrar açacak

FBI Clinton’un e-posta soruşturmasını tekrar açacak

 

Federal Soruşturma Bürosu (FBI), ABD seçimlerine sayılı günler kala Demokrat Parti Başkan adayı Hillary Clinton’a e-postalarına ilişkin yeni bir soruşturma başlatacağını açıkladı.

 

FBI Başkanı James Comey, ABD Kongresi'ne bir mektup yazarak, soruşturmaya konu olabilecek bazı yazışmaların varlığından haberdar olduklarını söyledi.

 

Comey mektupta, "Kongre'de daha önceki konuşmamda, eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın e-postalarına ilişkin soruşturmayı tamamladığımızı bildirmiştik. Yeni gelişmelerden dolayı daha önceki Kongre konuşmama eklemede bulunmak için yazıyorum" ifadelerini kullandı.

 

FBI Başkanı, Clinton’ın resmi e-posta adresi yerine kişisel hesabını kullandığı yönünde daha önce tamamlanan soruşturmaya ilişkin yeni bilgilerin kendilerine ulaştığını belirterek, şunları yazdı:

 

"FBI, daha önceki soruşturmaya ilişkin olarak yeni yazışmaların varlığını öğrendi. Soruşturmayı yürüten ekibim bana konuya ilişkin dün (Perşembe) haber verdi ve ben de soruşturmanın tekrar başlatılarak, gizli yazışmaların yapılıp yapılmadığına bakılması yönündeki görüşü kabul ettim."

 

FBI, Hillary Clinton’ın 2009-2013 yıllarını kapsayan Dışişleri Bakanlığı döneminde resmi yazışmaları kendi özel hesabından yaptığı gerekçesiyle, Ağustos 2015’te soruşturma başlatmıştı. Bu yazışmalarda herhangi bir güvenlik açığı olup olmadığı araştırılırken, Clinton yazdığı ve özel sunucularında tutulan elektronik posta iletilerini 55 bin sayfalık döküm halinde incelenmek üzere yetkililere teslim etmişti.

 

ABD Dışişleri Bakanlığı da Clinton’ın yazışmalarını belirli aralıklarla kamuoyuyla paylaşmıştı. Bakanlık, yazışmaların 150 kadarının gizlilik derecesine sahip yazışmaları içerdiğini belirtmişti.

 

Kaynak: AA, Reuters

- Advertisment -