Mısır’da devrimin yıldönümünde 3 ölü

 

Mısır'ın Kahire, Giza ve İskenderiye başta olmak üzere birçok bölgesinde darbe karşıtı protesto gösterileri düzenlendi. Eylemciler, Sisi’nin görevden uzaklaştırılması, tutukluların serbest bırakılması ve barışçıl eylemcilerin ölümünden sorumluların cezalandırılması taleplerini yineledi.

 

Mısır güvenlik güçleri, Kahire'nin Giza ilçesindeki 6 Ekim bölgesinde 2 darbe karşıtını "silahla karşılık verdikleri" gerekçesiyle vurarak öldürdü. Beni Suveyf bölgesinde ise güvenlik güçlerinin eylemlere gaz bombalarıyla müdahalesi sırasında 1 kişi hayatını kaybetti.

 

Tahrir Meydanı'na ulaşım engeli

 

Mısır İçişleri Bakanlığı, Hüsnü Mübarek’in 30 yıllık iktidarına son veren 25 Ocak Devrimi’nin sembolü Tahrir Meydanı'na tüm ulaşım yollarını kapattı. Darbe karşıtlarının meydana ulaşmasını engellemek için metro seferlerinin de yapılmadığı bölge, askerî darbeyle yönetime el koyan Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi taraftarlarının düzenledikleri kutlamalara açık tutuldu.

 

Ülkede 400 bin ordu mensubu ve polis düzeni sağlamak için mesai yaptı. Yıldönümü öncesi güvenlik güçleri muhaliflerin safından birçok kişiyi tutuklamıştı.

 

 

Kaynak: Al Jazeera

Önceki İçerikMuhaliflerin toplantısına balistik saldırı
Sonraki İçerikCenevre görüşmeleri 29 Ocak’ta