‘Musul sürerken Rakka başlayacak’

 

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Cook, günlük basın toplantısında hazırlıkları devam eden Rakka operasyonuyla ilgili konuştu.

 

"Musul operasyonu devam ediyor, Rakka operasyonu da yakında başlayacak" diyen Cook, Rakka için Musul'daki operasyonun bitmesinin beklenmeyeceğini kaydetti.

 

Cook, Rakka operasyonunun haftalar içinde başlayacağını belirtti. 

 

Sahadaki güçlerin "Rakka'nın kurtarılması operasyonunu yürütebilecek düzeyde" olduğunu söyleyen Cook, spesifik bir rakam vermeden yeterli askeri gücün bir araya getirildiği yorumunu yaptı.

 

Türkiye, 'Önce Musul sonra Rakka' diyor

 

Türkiye, Rakka operasyonunun, Fırat Kalkanı Harekâtı ve Musul operasyonu sürerken başlamasına karşı. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, dün Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, -"Türkiye'nin tezi, Musul operasyonu ve Türkiye'nin Fırat Kalkanı operasyonu bittikten sonra Rakka operasyonunun yapılmasının askeri ve stratejik bakımdan daha doğru olacağı yönündedir" dedi. 

 

Cook: Örgüt üzerindeki baskıyı artıracak

 

Pentagon Sözcüsü Peter Cook ise, hem Musul hem de Rakka üzerinden IŞİD üzerindeki baskıyı artırmayı planladıklarını belirtti.

 

"IŞİD üzerindeki baskıyı korumamız lazım ve bu durum, Rakka'nın izolasyonuna kısa zamanda başlamayı da kapsıyor." ifadelerini kullanan Cook, önce kentin izole edileceğini, akabinde bazı askeri adımların atılacağını ve nihai olarak Rakka'nın kurtarılması operasyonunun başlayacağını bildirdi.

 

Cook, Rakka operasyonuyla ilgili Türkiye'nin katkısının veya rolünün ne olabileceği şeklindeki sorulara cevap verirken "Türkiye de dahil tüm koalisyon unsurlarının katkılarının karşılıklı müzakere ile belirlenebileceği" değerlendirmesini yaptı.

 

Ankara ile Washington arasındaki görüşmelerin devam ettiğini vurgulayan Cook, Rakka'nın kurtarılması operasyonu için iki müttefik ülke arasında yakın bir iş birliği olduğunu belirtti.

 

'Rakka operasyonunda YPG de olacak'

 

ABD Savunma Bakanı Ash Carter, geçen hafta Rakka operasyonunun en kısa süre içinde başlayacağı sinyalini vermişti.

 

ABD'nin Irak ve Suriye'deki uluslararası koalisyon güçleri komutanı Korgeneral Stephen Townsend de YPG unsurlarının özellikle Rakka'nın izolasyonu sürecinde yer alacağını dile getirmişti.

 

Kaynak: AA, Al Jazeera