Ana SayfaHaberlerDünyaSanna Marin: "ABD olmasa, Avrupa Rusya'ya direnecek güçte değil"

Sanna Marin: “ABD olmasa, Avrupa Rusya’ya direnecek güçte değil”

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, Avrupa'nın Ukrayna konusunda Rusya'ya karşı tek başına direnecek kadar güçlü olmadığını söyledi: "Sizinle çok açık konuşmalıyım, Avrupa şu anda güçlü değil".

Avustralya’ya yaptığı resmi ziyaret sırasında bir düşünce kuruluşunda konuşma yapan Marin, “Sizinle çok açık konuşmalıyım, Avrupa şu anda güçlü değil” ifadelerini kullandı. 

ABD’nin Ukrayna’ya çok sayıda silah, mali ve insani yardım gönderdiğini hatırlatan Marin, Avrupa ülkelerinin Ukrayna’ya sevkiyat yaptığı için askeri depolarının boşaldığını söyledi ve kıtanın savunmasını güçlendirmesi gerektiğine vurgu yaptı.

“Ticaret yolları kapanırsa zorda kalırız”

Marin, Avrupa Birliği ile Avustralya arasında yapılan serbest ticaret anlaşmasının tamamlanmasının dayanıklı bir tedarik zinciri geliştirmek için fırsat olduğunu belirterek, “Bizimle ortak değerleri paylaşmayan rejimlerle işbirliğinde çok fazla bağımlı hale geldik” dedi ve ülkesinin Rus gazına olan bağımlılığını örnek olarak gösterdi.

Marin, “Bağımlılığımız hızla ve toplumumuzun daha önemli alanlarında istemediğimiz halde bizim zayıflığımız haline geliyor” dedi.

Çin’le ilgili endişelerin bulunduğunun altını çizen başbakan “Otoriter rejimler söz konusu olduğunda, biz, örneğin mikroçiplerde ya da yarı iletkenlerde ya da her türlü kritik teknolojide bağımlı olamayız. Çünkü eğer ticaret yolları aniden kapanırsa, zorda kalırız” diye konuştu.

- Advertisment -