Ana SayfaHaberlerDünyaSuriye'ye havadan yardım

Suriye’ye havadan yardım

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Stephen O'Brien, BM'nin Suriye'de kuşatılmış bölgeye havadan 21 ton insani yardım malzemesi attığını açıkladı.

 

O'Brien, BM Güvenlik Konseyi'ndeki (BMGK) brifingde, Suriye'de gerçekleştirilen insani yardım faaliyetleri hakkında şubat ayının ilk 3 haftasında 960 bin kişiye gıda yardımı ulaştırıldığını söyledi.

 

BM'nin ortaklarıyla kuşatılmış bölgelerde 110 bin kişiye yardım dağıttığını ve Deyrizor dâhil 230 bin kişiye ulaşmayı planladıklarını belirten O'Brein, 170 bin kişiye daha yardım dağıtımın gerçekleştirilmesi için onay beklediklerini ifade etti.

 

Brifingde, Deyrizor 'da 200 bin sivilin hâlâ kuşatma altında olduğunu bildiren O'Brein, "Bu sabah (çarşamba), Dünya Gıda Programı uçağı 21 tonluk ilk yükünü Deyrizor'a havadan attı" dedi.

 

Madaya'da 17 Şubat itibarıyla 62 araç ile 40 bin kişiye, Zabadani'de 3 araç ile bin kişiye ve Foah ile Kefraya'da 18 yardım aracıyla 20 bin kişiye yardım ulaştırıldığını belirten O'Brien, ikinci ve son yardım dağıtımının ise 28 Şubat'ta yapılmasının planlandığını kaydetti.

 

Daha fazla insani yardıma izin çağrısı

O'Brien konuşmasında, kuşatılmış bölgelerdeki yardıma muhtaçlara daha fazla insani yardım yapılabilmesi için BMGK'dan destek istedi.

Suriye Sağlık Bakanlığı'nın 30 bin kişilik sağlık malzemesi bulunan konvoyu reddettiğini bildiren O'Brien, BMGK üyelerine, "Doğu Guta, Humus, Halep ve Güney Suriye'ye gidecek konvoylar için acil onay bekliyoruz. İnsani yardım operasyonları gereksiz, kabul edilemez sınırlamalarla ve insanların yaşamlarına mal olan kasıtlı gecikmelerle bataklığa saplanamaz" dedi.

BM'ye göre, 480 bin kişi kuşatılmış bölgelerde yardıma muhtaçken, 4 milyon kişi de ulaşılması zor alanlarda yardım bekliyor.

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın perşembe günü, Genel Sekreter'in 2254 (S / 2016/152) sayılı BMGK kararının uygulanmasına ilişkin 60 günlük raporunu Konsey'e sunması bekleniyor.

Kaynak: AA

- Advertisment -
Önceki İçerik
Sonraki İçerik